Pravo na obvezno mirovinsko osiguranje nakon rođenja djeteta ima većina nezaposlenih roditelja pod uvjetom da je dijete hrvatski državljanin, te da ono i roditelj imaju prebivalište u Hrvatskoj.
Roditelj treba predati prijavu Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje (HZMO) tijekom cijele prve godine života djeteta, sve do prvog rođendana, a pravo na osiguranje počinje teći od dana rođenja djeteta.
U kolovozu prošle godine svega 123 roditelja koristilo je to pravo, dok je potencijalnih korisnica, a to je većina nezaposlenih majki koje su primale rodiljnu naknadu, u istom mjesecu bilo 7.543.
I u veljači ove godine 3.761 nezaposlena majka koristila je rodiljni dopust do prve godine starosti djeteta, a 3.230 do treće godine starosti djeteta.
U HZMO-u kažu da je od listopada, kad je Hina prvi put objavila tekst o pravu iz mirovinskog za nezaposlene roditelje, interes znatno povećan pa je broj osiguranika uvećan četiri puta, tako da ih je u veljači bilo 519.
No, i dalje je puno veći broj onih koji su tu mogućnost propustili jer za nju nisu znali. Među njima je i Željka Kraljić (38), trenutno nezaposlena grafička inženjerka iz Rijeke, koja je za to pravo saznala iz medija, ali tek kad je od prvog rođendana njezina djeteta prošlo dva tjedna.
"Predala sam zahtjev, ali su me u područnoj službi odbili, nakon čega sam uputila žalbu središnjoj službi i čekam rješenje. Smatram da zakonske odredbe nisu jednoznačne kad je u pitanju rok predaje zahtjeva, da roditelji o tome nisu informirani i neću odustati od traženja svoje godine mirovinskog staža," rekla je Hini Željka Kraljić.
Svaka godina, pa i mjesec mirovinskog staža mogu biti važni za kasniji obračun mirovine, pogotovo u uvjetima nestabilnog tržišta rada, čestih otpuštanja i promjena posla.
Mogućnost dobivanja mirovinskog staža nakon rođenja djeteta ide u prilog pronatalitetnoj politici, pa nije jasno zbog čega je to pravo, iako u primjeni još od 1999. godine, u javnosti tako slabo poznato.
U Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti napominju da se građani o tome mogu informirati u Narodnim novinama, putem web stranica Vlade i HZMO-a, te izravnim upitima.
Na navedenim web stranicama podatke o osiguranju za roditelje novorođenčeta teško je pronaći i upućenima, a pogotovo nezaposlenom roditelju koji ne zna da za njega u HZMO-u postoji nešto drugo osim dječjeg doplatka.
No, čak i da su podaci vrlo jasno predstavljeni na web stranicama, gdje bi ih trebali pronaći oni kojima Internet nije dostupan?
piše: Nena Todorić Kajfeš