FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Vukovar: miran prosvjed bivših radnika "Borova"

Autor: ;zdra;
VUKOVAR, 9. ožujka 2006. (Hina) - Pred ulazom u tvornicu "Borovo" uvukovarskoj gradskoj četvrti Borovu naselju mirno je danas, popolicijskoj procjeni, prosvjedovalo oko sedamsto bivših radnika"Borova".
VUKOVAR, 9. ožujka 2006. (Hina) - Pred ulazom u tvornicu "Borovo" u vukovarskoj gradskoj četvrti Borovu naselju mirno je danas, po policijskoj procjeni, prosvjedovalo oko sedamsto bivših radnika "Borova".

Oni od Uprave i državnih vlasti zahtijevaju da im se priznaju prava na otpremnine i radni staž te da se ukine odluka Uprave od 3. prosinca 1991. o otkazima za 2119 radnika jer se na vrijeme nisu javili tadašnjoj Upravi tvrtke u progonstvu.

Govoreći u ime organizatora današnjeg prosvjeda, Udruženja radnika "Borova" koje u sporu s Upravom pravno zastupa oko 4500 bivših radnika, predsjednik Udruženja Mirko Grahorac poručio je kako Udruženje ne zastupa samo interese bivših radnika srpske nacionalnosti, kako se to, kaže, često iznosi u javnosti.

"Ovo nije nikakva balvan-revolucija, niti pobuna jedne nacije. Ovo je socijalni bunt", poručio je Grahorac i dodao kako Vladi daje rok do 20. ožujka da riješi zahtjeve bivših radnika "Borova" inače će, najavio je, prosvjedovati dok se ne riješi to pitanje.

Tajnik Udruženja Savo Davidović podsjetio je kako Udruženje već šest godina preko državnih tijela pokušava legalno riješiti status radnika koji su 3. prosinca 1991. dobili zajednički otkaz, a osim njihova i status oko 2000 radnika koji su u međuvremenu otišli u mirovnu bez otpremnina te za oko 400 radnika koji su zbog stečaja završili na Zavodu za zapošljavanje.

Do danas naše pitanje nije riješeno iako je u međuvremenu Vlada osnovala povjerenstvo, no ono se zadnji put sastalo potkraj 2005. kad je utvrđen pravna pa i politička osnova za rješenje statusa oko 4500 radnika Borova, ustvrdio je Davidović.

Po njegovim riječima na tom je sastanku utvrđeno pravo na 1500 kuna otpremnine po godini staža za radnike čiji je radni odnos prestao 3. prosinca 1991. te 1000 kuna po godini staža za radnike koji su u "Borovu" radili u tijeku rata, a kao rok za provedbu tih prava određeno je razdoblje od 15 dana.

"U ostvarivanju prava iz radno-pravnog odnosa pozivamo se na na Zakon o radu i Vladinu Uredbu iz 1991. u kojoj je jasno rečeno kako u vrijeme dok traje ratno djelovanje, radnik ne mora doći na posao jer ga je spriječila viša sila", obrazložio je Davidović. Dodao je kako im je uporište za ostvarivanje prava i Sporazum po kojem su prije nekoliko godina isplaćene otpremnine i priznat radni staž za 1746 bivših radnika Borova hrvatske nacionalnosti.

"I ovo je Hrvatska. Ako želite u Europu, s nama idete u Europu. Bez nas ne ćete u Europu", poručio je Davidović predsjedniku Vlade kojemu su s današnjega prosvjednog skupa upućeni i zahtjevi bivših radnika "Borova".

Okupljenim radnicima obratio se i potpredsjednik SDSS-a i vukovarsko-srijemski dožupan Jovan Ajduković, ocijenivši kako se "na pitanju prava bivših radnika 'Borova' temelji hrvatska demokracija i srpska opostojnost na ovim prostorima".

(Hina) xzdra ydd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙