FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sastanak socijalnih partnera o stanju u poljoprivredi

Autor: ;zdra;
VUKOVAR, 31. ožujka 2006. (Hina) - Ministar poljoprivrede PetarČobanković izjavio je večeras u Vukovaru, tijekom sastanka spredstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Sindikatazaposlenih u poljoprivredi (PPDIV), da nema zastoja u dodjeliprioritetnih koncesija poljoprivrednim poduzećima niti zakidanjapoduzeća, a favoriziranja seljačkih udruga u provođenju poljoprivrednepolitike.
VUKOVAR, 31. ožujka 2006. (Hina) - Ministar poljoprivrede Petar Čobanković izjavio je večeras u Vukovaru, tijekom sastanka s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca (HUP) i Sindikata zaposlenih u poljoprivredi (PPDIV), da nema zastoja u dodjeli prioritetnih koncesija poljoprivrednim poduzećima niti zakidanja poduzeća, a favoriziranja seljačkih udruga u provođenju poljoprivredne politike.

"Ministarstvo radi na transparentan način kako bi svi koji se bave poljoprivredom bili izjednačeni i pritom nikoga ne favoriziramo", odgovorio je Čobanković na zamjerke, dodajući kako su uvjete o ostvarivanju prava na prioritetnu koncesiju ispunila 33 poljoprivredna poduzeća.

Do sada je Ministarstvo donijelo odluke o prioritetnim koncesijama ili će to uskoro učiniti za osam poljoprivrednih poduzeća a u tijeku je postupak još za pet, rekao je.

Otvarajući sastanak, kojemu su nazočili i predstojnik Vladina Ureda za socijalno partnerstvo Vitomir Begović i predstavnici poljoprivrednih poduzeća s područja cijele Slavonije, predsjednik PPDIV-a Joisp Pavić zamjerio je Ministarstvu poljoprivrede što, kako je rekao, već godinu dana izbjegava socijalni dijalog o stanju u poljoprivredi sa sindikatima i HUP-om.

S druge strane, ocijenio je, "Ministarstvo favorizira seljačke udruge i pristaje na sve njihove zahtjeve", i to "na štetu poljoprivrednih poduzeća na način da im oduzima zemlju i daje seljacima".

Koordinator za poljoprivredu PPDIV-a Slavko Kotromanović zapitao je ministra zašto su radnici u poljoprivrednim poduzećima u Hrvatskoj bili jedini koji nisu mogli kao drugi, u procesu pretvorbe i privatizacije otkupiti osnovna sredstva, to jest poljoprivredno zemljište.

Od Ministarstva je zatražio provođenje Zakona o poljoprivrednom zemljištu u cijelosti te rješavanje prioritetne koncesije u paketu za sva poduzeća koja su ostvarila pravo na porioritetnu koncesiju neposrednom nagodbom.

Odgovarajući na zamjerke, ministar Čobanković rekao je kako njegovo ministarstvo podržava socijalni dijalog, a kada je riječ o provedbi Zakonu o poljoprivrednom zemljištu, naglasio je kako program raspolaganja poljoprivrednim zemljištem donose jedinice lokalne samouprave, a ne Ministarstvo.

Osvrćući se na proces usklađivanja hrvatskog poljoprivrednog zakonodavstva sa euopskom pravnom stečevinom, Čobanković je je poručio da očekuje kako bi, nakon što je završio screening za poglavlje poljoprivrede i ruralnog razvoja, to poglavlje u pregovorima s EU moglo biti otvoreno krajem travnja ili početkom svibnja.

Direktor HUP-ove Udruge poljoprivrednih poduzeća Stipan Bilić ustvrdio je kako se "red u poljoprivredi neće uvesti dok god će biti zemljišta koje će država moći dodjeljivati mimo ekonomskih kriterija".

Naveo je kako su 1989. godine poljoprivredna podzeća u Hrvatskoj koristila i obrađivala 392.000 hektara poljoprivrednog zemljišta a danas tek 220.000 hektara odnosno 13,7 posto ukupnog obradivog poljoprivrednog zemljišta čijim korištenjem ostvaruju preko 50 posto ukupne poljoprivredne proizvodnje te zadovoljavaju 60 posto tržišnih potreba.

(Hina) xzdra yjn

An unhandled error has occurred. Reload 🗙