FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

U 2005. ubijeno 117 boraca za ljudska prava

Autor: ;rtom;
PARIZ, 22. ožujka 2006. (Hina/AFP) - U svijetu je u 2005. godiniubijeno 117 boraca za ljudska prava a od tog broja samo je u Kolumbijiubijeno njih 47, pokazuje godišnje izvješće koje su u srijedu objavileMeđunarodna federacija za ljudska prava (FIDH) i Svjetska organizacijaprotiv torture (OMCT).
PARIZ, 22. ožujka 2006. (Hina/AFP) - U svijetu je u 2005. godini ubijeno 117 boraca za ljudska prava a od tog broja samo je u Kolumbiji ubijeno njih 47, pokazuje godišnje izvješće koje su u srijedu objavile Međunarodna federacija za ljudska prava (FIDH) i Svjetska organizacija protiv torture (OMCT).

Izvješće govori da u svijetu jača represija nad aktivistima za ljudska prava u registrirana 1.172 slučaja i napominje da "represivne tehnike postaju univerzalne i u najvećem broju slučajeva nekažnjene".

"Konstatiramo jačanje represije nad borcima za ljudska prava koji se bore protiv samovoljnog postupanja po cijenu vlastita života i sigurnosti", rekao je Sidiki Kaba, predsjednik FIDH-a, predstavljajući izvješće u Parizu.

Stanje se "pogoršalo u mnogim zemljama, poglavito nakon tragičnih događaja (napada al Qaide na Sjedinjene Države) u rujnu 2001, istaknula je Louise Arbour, visoka povjerenica Ujedinjenih naroda za ljudska prava u predgovoru izvješću. Tako se borci za ljudska prava suočavaju s uvođenjem sve češćih izvanrednih mjera u ime borbe protiv terorizma, ističe se u izvješću.

Stanje je posebice teško u latinskoameričkoj zemlji Kolumbiji gdje je popis ubojstava zastrašujući a radi se o sindikalnim te seljačkim vođama, dok se u Brazilu spominje ubojstvo redovnice koja je branila seljake bezzemljaše.

U središnjoj Africi izvješće ukazuje na prijetnje žrtvama silovanja kako bi ih se spriječilo da svjedoče, a u sudanskoj pokrajini Darfur pobrojane su otmice i ubojstva promatrača iz misije Afričke unije u Darfuru (Sudan).

Na Jamajci su zlostavljanju izloženi borci za zaštitu prava seropozitivnih osoba, te homoseksualca i lezbijki.

U Iranu "represija protiv cyberdisidenata i bloggera pokazuje želju vlasti da ojačaju kontrolu nad internetom", a u Tunisu su bile blokirane internetske stranice međunarodnih organizacija za zaštitu ljudskih prava tijekom Svjetskog summita o informatičkom društvu.

U Aziji je FIDH više od 200 slučajeva uhićenja aktivista za ljudska prava, "uglavnom u Kini, Iranu i Nepalu", a stanje se pogoršalo na Filipinima gdje je zabilježen "21 slučaj ubojstva ili pokušaja ubojstva".

U zemljama kao što su Mianmar, Sjeverne Koreja, Laos i Vijetnam, "stupanj represije je takav da ne postoji neovisna nevladina udruga za ljudska prava", piše u izvješću.

(Hina) xrt ysd

An unhandled error has occurred. Reload 🗙