FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ljudska prava: SAD nezadovoljan S. Korejom, Iranom, Kinom, Kubom

Autor: ;slek;
WASHINGTON, 8. ožujka 2006. (Hina) - Sjedinjene Države su u srijeduoptužile Sjevernu Koreju, Mijanmar, Iran, Zimbabve, Kubu, Kinu iBjelorusiju za teška kršenja ljudskih prava označavajući ih u svomgodišnjem izvješću kao najsistematičnije kršitelje ljudskih prava.
WASHINGTON, 8. ožujka 2006. (Hina) - Sjedinjene Države su u srijedu optužile Sjevernu Koreju, Mijanmar, Iran, Zimbabve, Kubu, Kinu i Bjelorusiju za teška kršenja ljudskih prava označavajući ih u svom godišnjem izvješću kao najsistematičnije kršitelje ljudskih prava.

Tih sedam zemalja su najgori kršitelji ljudskih prava u kojima bilo da "totalitarni sustavi lišavaju svoje građane temeljnih prava" ili autoritarni sustavi žestoko ograničavaju ta prava, naveo je State Department u svom godišnjem izvješću o stanju ljudskih prava u zemljama svijeta u 2005.

Govoreći o tim zemljama izvješće kaže kako "zemlje u kojima je vlast koncentrirana u rukama neodgovornih vladara pokazuju sklonost biti najsistematičniji kršitelji ljudskih prava u svijetu".

Za razliku od njih State Department je pohvalio "izrazit opći napredak u ljudskim pravima, demokraciji i vladavini prava" na Balkanu.

"Sve demokratskije vlade su na vlasti, sve više ratnih zločinaca se suočava s pravdom, značajan broj izbjeglica se vratio svojim domovima, izbori su sve više u skladu s međunarodnim standardima, a susjedi produbljuju međusobnu suradnju kako bi riješili postkonfliktne i regionalne probleme", kaže Izvješće o zemljama bivše Jugoslavije.

Navodeći kako je progon ratnih zločinaca važan za nacionalnu pomirbu i regionalnu stabilnost State Department upozorava kako su dva najtraženija optuženika za ratne zločine Radovan Karadžić i Ratko Mladić još uvijek na slobodi.

Režimi u Sjevernoj Koreji i na Kubi nastavljaju kontrolirati sve aspekte života građana uskraćujući im slobodu govora, vjere, medija, udruživanja i kretanja, kaže State Department.

U Mijanmaru gdje vlada vojna hunta, obećanja demokratskih reformi i poštivanja ljudskih prava su samo fasada za brutalnost i represiju, kaže Izvješće.

Izvješće navodi kako se ionako loše stanje ljudskih prava u Iranu prošle godine za vlasti predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada još pogoršalo s pogoršanjem uvjeta za političke zatvorenike te daljnim ograničavanjem medijskih sloboda. Navodi se kako iranski režim provodi pogubljenja po kratkom postupku, muči, krši vjerska prava te diskriminira temeljem nacije i vjere.

Stanje ljudskih prava u Kini je i dalje loše, kaže Izvješće, navodeći kako se oni koji su javno protiv vladine politike suočavaju sa zlostavljanjem i zatvorom.

Vlada Zimbabvea nastavlja i dalje ugrožavati ljudsko dostojanstvo i temeljne slobode, a u Bjelorusiji predsjednik Aleksandar Lukašenko nastavlja prisvajati svu vlast sebi i svom diktatorskom režimu.

Dokument je pohvalio izbore u Iraku, ali i dodao da su Iračani i dalje izvrgnuti nasilju, samovoljnom ubijanju, uhićenjima i mučenju.

Afganistan, Ukrajina i Libanon su također pohvaljeni za napredak koji su ostvarili nakon izbora prošle godine.

State Department je kazao kako su vlasti u nekim zemljama počinile ozbiljna kršenja ljudskih prava 2005. u kontekstu sukoba kao što je genocid u sudanskoj pokrajini Darfur ili proglašenja izvanrednog stanja u Nepalu.

Izvješće kritizira i Rusiju zbog zlostavljanja, mučenja i ubijanja u Čečeniji te sve autoritarnije vlasti predsjednika Vladimira Putina koja ograničava rad nevladinih organizacija i slobode medija.

(Hina) xsl ydv

An unhandled error has occurred. Reload 🗙