Hrvatska zaslužuje aplauz jer je za državu koja nije velika, dobra briga za 22 nacionalne manjine izuzetan napor i zahtjeva puno novaca, rekao je Monzonis Vilallonga.
"Vlada manjine doživljava kao bogatstvo i želi iskrenim dijalogom s njenim pripadnicima na partnerskoj osnovi stvoriti uvjete za njihovo puno sudjelovanje na svim razinama odlučivanja", rekla je potpredsjednice Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor. Dodala je da će Vlada sve prijedloge koje će joj predstavnici nacionalnih manjina uputiti tijekom seminara razmotriti kako bi se otklonile sve prepreke boljem i učinkovitijem djelovanju vijeća i predstavnika nacionalnih manjina.
Seminar ima cilj sumirati i ocijeniti postignute rezultate, te predložiti mjere za unaprjeđenje rada vijeća nakon 22 seminara održana na području čitave Hrvatske. Kosor je istaknula da je putem vijeća i predstavnika nacionalnih manjina dosada u proces odlučivanja uključeno oko četiri tisuće manjinskih predstavnika i da Vlada iz godine u godinu povećava sredstva za rad udruga nacionalnih manjina. U posljednje dvije godine sredstva su se povećala za 32 posto i iznose 29, 7 milijuna kuna.
Predsjednik Odbora za ljudska prava i prava nacionalnih manjina u Hrvatskom saboru Furio Radin glavni nedostatak dobrom funkcioniranju vijeća vidi u izbornom zakonu, odnosno nemogućnosti da se manjinama omogući pravo da glasaju kao pripadnici manjine i kao svi ostali birači. To je utvrđeno i u Ustavnom zakonu o pravima manjina, rekao je. Zastupnik srpske nacionalne manjine u Hrvatskom saboru Milorad Pupovac rekao je kako su tri godine od uspostave vijeća nacionalnih manjina prekratko vrijeme za njihovo osposobljavanje.
"Radimo pionirski posao i pionirski se u tom smislu i trebamo ponašati", poručio je dodajući da bi državni mehanizam morao pratiti ostvarenje manjinske politike. Do početka sljedećih izbora vijeća trebaju imati elementarne uvjete za rad (prostor, minimalne sredstva i komunikaciju), zaključio je Pupovac.