Dok oporbeni IDS, HSS i SDP drže da je Vijeće od svoga konstituiranja u svibnju 2004. uvelo reda u područje elektroničkih medija, da u njegovu radu nije bilo nikakvih afera, HDZ i Klub nacionalnih manjina iznijeli su niz zamjerki.
Pun hvale o radu Vijeća bio je Zvonimir Sabati (HSS), posebno o sustavu nadzora (monitoringa) nad poštivanjem zakona i programskih načela u elektroničkim medijima, te transparentnosti u dodjeli sredstava iz Fonda za promicanje pluralizma i neovisnosti medija.
Predložio je uvođenje mjesečnog preglednika, odnosno da Vijeće u idućim izvješćima navede koje je od ukupno 169 nakladnika nadziralo i što je utvrdilo.
Damir Kajin (IDS) bitnim drži što Vijeće u svom "delikatnom poslu izloženom pritiscima iz političkih i ekonomskih interesa" nije imalo ni jednu aferu.
Pozvao je Vijeće da ukaže na problem da dio vlasnika ili urednika i novinara na lokalnim radijskim i televizijskim postajama sudjeluje na izbornim listama, što smatra nedopustivim i predlaže da se takvim medijima uskrate sredstva iz Fonda.
Izvješće je podržao i SDP, a Antun Vujić zatražio da Vijeće učini veći iskorak u razvoju sustava monitoringa, te da u budućim izvješćima navede jesu li dodijeljena sredstva namjenski trošena, te gdje se došlo u stalnom zapošljavanju i profesionalnom usavršavanju novinara u lokalnim elektroničkim medijima.
U Klubu HDZ-a, pak, drže da se sredstva iz Fonda raspodjeljuju bez jasnih kriterija, da u najvišu kategoriju (s najviše bodova) u najvećem broju ulaze mediji sa zagrebačkog područja, a tek nekoliko njih s područja od posebne državne skrbi.
Milan Meden (HDZ) ističe da radijske i televizijske postaje na područjima od posebne državne skrbi djeluju u znatno težim uvjetima, da često emitiraju kvalitetniji program od medija koji iz Fonda dobivaju više novca, te od Vijeća traži da o tome vodi računa.
Zamjerke je uputio i na, kako je rekao, nedovoljne aktivnosti Vijeća u izradi strateških odrednica o stručnom razvoju svojih službi.
Zdenka Čuhnil (Klub nacionalnih manjina) prigovorila je da Vijeće ništa ne čini na upozoravanju medija, posebno HRT-a, na problem nedovoljne zastupljenosti programskih sadržaja namijenjenih potrebama nacionalnih manjina.
Raspravom o navedenom izvješću Sabor je zaključio današnje zasjedanje.