"Držimo da tzv. bunjevačko pitanje nepotrebno opterećuje srpsko-hrvatske odnose, umjesto da bunjevačko-hrvatska zajednica sa sjevera Bačke bude aktivna spona u dobrosusjedskim i proeuropskim odnosima dvaju naroda", navodi se u među ostalim u priopćenju Predsjedništva DSHV-a.
Stranka upozorava da će od Vijeća Europe zatražiti zaštitu prava Hrvata u Vojvodini ukoliko vlasti nastave davati aktivnu potporu nastojanjima da se od jednog hrvatskog jezika stvori zaseban jezik, odnosno da se od dijela hrvatske nacije u Srbiji oblikuje posebna nacija.
"Ovo se pitanje u Vojvodini ne treba promatrati samo s prirodno-pravnoga stajališta i objektivnog kriterija postojanja nacija i nacionalnih manjina, nego i upitati se čiji je doista interes i koje to snage žele da od dijela jedne neprijeporno (osim u Srbiji) hrvatske etničke skupine oblikuju novu samostalnu etničku skupinu", navodi se među ostalim u priopćenju.
Stranka podsjeća da su aktivnosti kojima se želi umjetnim putem od jednog dijalekta načiniti službeni jezik protivne i nedavno ratificiranoj Europskoj povelji o regionalnim jezicima i jezicima nacionalnih manjina, u koju tzv. bunjevački jezik nije uvršten.
Uvođenje bunjevačkog jezika, točnije ikavice, u osnovne škole u Vojvodini tražilo je Bunjevačko nacionalno vijeće u SCG, krovno tijelo zajednice Bunjevaca koji negiraju svoje hrvatsko podrijetlo.
Predstavnici hrvatske nacionalne manjine ističu da su Bunjevci regionalna hrvatska etnička skupina, koja to odbija priznati.