Dr. Laura Klein, profesorica na Sveučilištu Pennsylvania objasnila je da se stres ne manifestira samo suhoćom usne šupljine, ubrzanim radom srca ili znojenjem dlanova, već i raznim drugim biokemijskim promjenama u tijelu koje utječu na naše zdravstveno stanje.
Dr. Klein i suradnici ustvrdili su da uzimanje doze kofeina koja odgovara konzumaciji jedne do četiri šalice kave uz intenzivan aritmetički test, koji je u njezinoj studiji imao ulogu izazivača stresa, podiže u slini mladih osoba razinu enzima alfa-amilaze, odgovornog za razgradnju škroba.
Krvni tlak i brzina srčanih otkucaja, prenosi farmakologija.com, kao što su znanstvenici i očekivali, rasla je kao odgovor na stres i kofein, a i razina spomenutog enzima u slini sudionika istraživanja također je rasla. Porast je odgovarao razini krvnog tlaka i rada srca.
Američki su znanstvenici također ustanovili da uzimanje doze kofeina od 200 mg kod mlađeg pojedinca poboljšava njegove mentalne sposobnosti, no uzimanje doze od 400 mg ruši njegove mentalne sposobnosti.
"Ovisnost i tolerancija brzo se razvijaju na kofein i na ostale simpatomimetike (sredstva koja oponašaju fiziološke prenositelje podražaja, poput adrenalina ili dopamina u simpatičkom živčanom sustavu), kakav je primjerice nikotin. Ovi najnoviji podaci govore nam da bi enzim alfa-amilaza, zajedno s ostalim novim biomarkerima mogao biti dobar instrument u istraživanju mehanizama ovisnosti i tolerancije na simpatomimetike te posljedica njihova korištenja na zdravlje", rekla je dr. Klein, a prenosi farmakologija.com.