Takvo stajalište bit je zakona o fondu za nasljedstvo što ga je u ponedjeljak po hitnom postupku na prijedlog vlade i uz potporu svih zastupničkih skupina prihvatio slovenski parlament.
Kako se navodi u 23. članku zakona, svi postupci protiv Ljubljanske banke u vezi sa starom deviznom štednjom se prekidaju odnosno odgađaju "sve dok ne dođe do rješenja pitanja preuzimanja jamstava SFRJ ili Narodne banke Jugoslavije za devizne štedne uloge preko pregovora pod pokroviteljstvom Banke za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu".
Slovenija je 1991. godine preuzela isplatu devizne štednje samo za svoje državljane, te predložila da novoformirane države učine isto, odnosno da se stari štediše podmire po "teritorijalnom načelu" bez obzira o kojoj se banci radi, a 1994. godine donijela i zakon kojim je nekadašnju Ljubljansku banku podijelila na Novu ljubljansku banku (NLB) kojoj je pripala aktiva nekadašnje banke, dok su obveze i pasiva prebačene u "staru" Ljubljansku banku. Istim je zakonom prvi put blokirano rješavanje pitanja štednje štediša Ljubljanske banke izvan Slovenije pred slovenskim sudovima.