Govoreći o razgraničenju na moru, Nobilo je istaknuo da se radi o potrebi razgraničenja novih država prema konvenciji UN-a o pravu mora. U tom je kontekstu neopravdan zahtjev da cijela Savudrijska vala, odnosno Piranski zaljev, pripadne samo jednoj državi, dok je u slučaju devizne štednje hrvatskih građana u Ljubljanskoj banci riječ o privatno-pravnom odnosu građana i banke iako ga Ljubljana neopravdano povezuje sa sukcesijom bivše Jugoslavije.
Nobilo je među ostalim iznio da se ove godine očekuje presuda Europskog suda za ljudska prava na tužbu nekoliko štediša Ljubljanske banke Zagreb, objasnivši da se pred tim sudom ne radi o povratu duga nego o odšteti za uskraćena prava štediša koji već 15 godina ne mogu do svoje devizne štednje.
Nobilo je također rekao da je vezivanje stare devizne štednje uz sukcesiju bivše SFRJ pravni manevar Ljubljane, odnosno kupovanje vremena. Hrvatski je veleposlanik u tom smislu kritično spomenuo i zakonski prijedlog slovenske vlade o sukcesijskom fondu koji je u parlamentarnoj proceduri, a kojim bi pokretanje tužbi protiv Ljubljanske banke bilo ponovno zamrznuto. Takav je zakon po ocjenama hrvatske strane suprotan pravilima o slobodnom pristupu sudovima za strane državljane i smjernicama o slobodnom protoku kapitala. Sa slovenske se strane neslužbeno može čuti ocjena da je postupak prema štedišama Ljubljanske banke u Hrvatskoj bio pogreška, ali budući da nedostaje političke hrabrosti da se to riješi, ostaje samo da se se stvar riješi preko suda, ocijenio je Nobilo.
Nobilo je iznio mišljenje da su dosadašnji pokušaji "političkog" arbitriranja o spornim pitanjima bili neuspješni, pa rješenje treba tražiti na međunarodnim sudskim tijelima, kako bi se tih pitanja oslobodila dnevna politika i kako bi odnosi Slovenije i Hrvatske onda mogli biti dignuti na viši stupanj.