Dvodnevnom međunarodnom konferencijom, koja se u Hrvatskom saboru održava pod pokroviteljstvom saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost, želi se Hrvatsku promovirati kao sigurno odredište za promet ljudi, roba i kapitala, s posebnim naglaskom na energetske trase.
Otvarajući konferenciju, predsjednik Odbora Ivan Jarnjak kazao je da je prometna sigurnost izrazito bitna za turizam kao najvažniju hrvatsku gospodarsku granu, ali i za sve razgranatiju mrežu transporta energenata, koja, kaže, iziskuje snažne sigurnosne mjere.
Ministar obrane Berislav Rončević rekao je da se nakon terorističkih napada na SAD te Madrid i London ukazala potreba dodatnih mjera zaštite sigurnosti ljudi i materijalnih dobara.
Hrvatska je, istaknuo je ministar, i dalje sigurna zemlja, posebno zbog svoje odlučne, dosljedne i transparentne unutarnje i vanjske politike, pa stoga, ustvrdio je, može biti učinkoviti stabilizirajući čimbenik u regiji.
"Hrvatska je jedna od oaza sigurnosti u svijetu", naglasio je, dodavši da treba promovirati sigurnost kako bi svaki čovjek koji dolazi ili samo putuje kroz Hrvatsku našu državu prepoznao kao sigurnu zemlju.
Državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Snježana Bagić kazala je kako je činjenica da je Hrvatska počela pregovore o ulasku u EU potvrda sigurnosti i stabilnosti njezinog pravnog poretka, koji je spreman zaštititi sigurnost ljudi, investicija i kapitala.
Hrvatska je, istaknula je, među rijetkima ratificirala i u svoje zakonodavstvo implementirala svih 12 međunarodnih konvencija (uglavnom UN-a), temeljem čega se, kaže, može učinkovito boriti protiv svih oblika kriminala.
Ivica Buconjić, državni tajnik u MUP-u, izvijestio je da je u Hrvatskoj lani prvi put zabilježeno manje od 600 (597) smrtno stradalih u prometu, da u prilog većoj prometnoj sigurnosti idu i podaci o 8,8 posto manje nesreća s ozlijeđenima i 11,9 posto manje onih s poginulim osobama.
Akademik Mirko Zelić nužnima je ocijenio veća ulaganja u sigurnost energetskih postrojenja i transportnih ruta, i to ne samo energenata, već i vode, koja će, kaže, obilježiti 21. stoljeće, na isti način kako je nafta obilježila 20. stoljeće.