Njujorški Dow Jones indeks spustio se u tome razdoblju 0,5 posto, na 11.061 bod. Tehnološki Nasdaq, međutim, poskočio je 0,2 posto, na 2.287 bodova.
Početkom tjedna ulagači su bili ohrabreni na kupovine dionica budući je indeks potrošačkih cijena u SAD-u u siječnju porastao svega 0,2 posto na mjesečnoj razini, ispunivši očekivanja ekonomista. To je smanjilo očekivanja da će američka središnja banka Fed u nastojanju da suzbije inflaciju povećavati kamatne stope i u drugoj polovini godine te potaknulo kupovine dionica kompanija senzitivnih na kamatne stope. U prosjeku su cijene banaka u utorak ojačale 2,2 posto, pri čemu su dionice treće po veličini američke banke J.P. Morgan Chase porasle 1,7 posto, na najvišu razinu u protekle dvije godine.
Od pojedinačnih većih dobitnika isticale su se i dionice zrakoplovne kompanije Boeing, koje su dobile 1,8 posto na vrijednosti pošto je indijska diskontna kompanija SpiceJet najavila 1,4 milijardi dolara vrijedan sporazum o kupovini njegovih letjelica.
Ipak, bilo je i većih gubitnika i to među proizvođačima čipova. Analitičari Citigroupa snizili su investicijski rejting dionicama proizvođača čipova, pri čemu je jednog od proizvođača, Applied Materialsa skinula s liste preporuka za kupovinu. To je spustilo njegove dionice za 2,2 posto, a toliko su u prosjeku oslabile i dionice u cijelom sektoru. "Kada dionice proizvođača čipova nemaju dobru izvedbu, i Nasdaq bilježi lošu izvedbu. To uzrokuje odlijevanje dijela kapitala s tržišta", rekao je Barry Hyman, strateg pri Ehrenkrantz, King, Nussbaumu.
Pred kraj tjedna, međutim, ponovno su narasle zabrinutosti ulagača oko daljnjeg zaoštravanja monetarne politike u SAD-u, kako iz Feda opetovano najavljuju oprez glede inflacije. Dionice banaka i osiguravatelja stoga su bilježile veće gubitke. Najviše se spustila dionica osiguravatelja American International Groupa, za jedan posto, dok su u prosjeku cijene financijskih dionica izgubile 0,3 posto na vrijednosti.
"Još postoji velika zabrinutost oko utjecaja viših kamatnih stopa i energetskih troškova na tržište dionica. Nakon uzleta početkom tjedna, ulagači su odlučili pauzirati", rekao je Tim Ghriskey, iz Solaris Asset Managementa.
Zabrinutost je potaknula i izjava predsjednika podružnice Feda u Philadelphiji Anthonyja Santomera o tome da se američko gospodarstvo suočava s rizicima od usporavanja rasta cijena nekretnina i uporno visokih troškova energenata. U prosjeku su cijene dionica građevinskih kompanija oslabile 0,8 posto.
Na europskim burzama, pak, cijene dionica dosegnule su nove najviše razine u zadnje četiri i pol godine, ponajviše zahvaljujući rastu cijena energetskih dionica. Tako je londonski Ftse indeks porastao 0,2 posto, na 5.860 bodova. Frankfurtski DAX ojačao je 1,3 posto, na 5.871 bod.
Priče o potencijalnim aktivnostima spajanja i akvizicija u sektoru energetike nastavile su pružati poticaj dionicama. Njemački energetski div E.ON ponudio je preuzimanje španjolske energetske tvrtke Endese za 29,1 milijardu eura. Endesine su dionice skočile za devet posto, a E.ON-a četiri posto. "Taj se posao čini zanimljivim sa strateške točke gledišta jer španjolsko tržište nudi više stope rasta nego njemačko", kazao je Nils Machemehl, analitičar u MM Warburgu.
Na strani dobitnika bile su stoga dionice francuskog energetskog diva Gaz de France i francusko-belgijskog Sueza, koje su skočile pod utjecajem novinskog izvješća da dvije kompanije razmatraju udružiti snage kako bi odvratile talijanski Enel od pristupanja Suezu. Energetske dionice u prosjeku su poskupjele četiri posto.
Nasuprot njima, na gubitku su bile dionice sektora nafte, predvođene British Petroleumom i Totalom s padom cijena dionica od 1,7 i 0,7 posto. Razlog tomu je spuštanje cijena sirove nafte prema 62 dolara za barel. Pored njih, na vrijednosti su još izgubile i dionice tehnoloških kompanija, pri čemu su dionice Infineona oslabile 1,9 posto a ASML-a za 2,3 posto. Pojeftinile su i dionice Deutsche Telekoma, nekih 1,3 posto nakon što su se tržištem proširile glasine da bi njemački div mogao smanjiti svoju dividendu.
Nekoliko slučajeva snižavanja investicijskih rejtinga dionicama telekoma korigiralo je cijene dionica i u tome sektoru. Bear Stearns je u utorak snizio svoje procjene zarade po dionici Vodafone grupe za 11,7 posto u fiskalnoj 2007. Pritom su dionice Vodafona pojeftinile 0,6 posto, dok su one BT grupe, France Telecoma i Telecoma Italia sve redom zabilježile gubitke. "Uvjereni smo da će postojeći trendovi u industriji i financijski motivi pokretati konsolidaciju telekom sektora. U velikoj mjeri dajemo prednost dionicama tvrtki koje će vjerojatno biti mete preuzimanja a ne onima koje kupuju", kazao je JP Morgan.
Indeks Tokijske burze Nikkei bio je na dobitku 2,5 posto, završivši tjedan na 16.102 boda.