Inicijativu je francuski predsjednik objavio u svečanom govoru u Elizejskoj palači kazavši kao treba reći "s ponosom da je od samoga svog početka Republika nespojiva s ropstvom".
Datum je izabran u sjećanje na 10. svibnja 2001., kada je Francuska, kao prva, priznala trgovanje crncima i ropstvo kao zločine protiv čovječnosti, a komemoracije će se održati na mjestima gdje se odvijala trgovina robovima u glavnome gradu te u prekomorskim francuskim područjima i na afričkom kontinentu.
"Veličina neke zemlje jest preuzeti odgovornost za cjelokupnu povijest. A to znači za njezine veličanstvene ali i mračne stranice", rekao je Chirac koji je pozvao Ustavno vijeće da ukine odredbe o "pozitivnoj ulozi" francuske kolonizacije Antila i Sjeverne Afrike iz francuskog zakona.
Prvi čovjek Francuske najavio je i osnutak Nacionalnog centra za istraživanje trgovine ljudima i ropstva, zauzeo se za reviziju školskih udžbenika povijesti i podučavanje o ropstvu, ali i za borbu protiv novog ropstva.
Prema podacima Ujedinjenih naroda više od 20 milijuna ljudi danas su žrtve prisilnog rada. Stoga će Francuska predložiti "europsku i međunarodnu inicijativu" nametanja pravnih sankcija protiv tvrtki sa Zapada koje pribjegavaju prisilnom radu u siromašnim zemljama.