Predsjednik Mesić i arhiepiskop Krizostom zadržali su se u kraćem razgovoru posvećenom problemima razjedinjenog Cipra i načinima kako međureligijski dijalog može pomoći rješavanju toga pitanja.
Nakon toga cijelom hrvatskom izaslanstvu priređen je svečani ručak u sjedištu Episkopije u Pafosu.
Predsjednik Mesić je prije toga u petak obišao i nekoliko znamenitosti toga grada na jugozapadu Cipra, koji je u Starom vijeku tijekom 7. stoljeća bio najveći i najvažniji grad na otoku.
Njegovo povijesno naslijeđe zbog kojega se često naziva muzejom na otvorenom toliko je bogato da je UNESCO jednostavno cijeli grad dodao na listu zaštićene svjetske baštine.
Među mnogim znamenitostima ističu se raskošni mozaici iz nekadašnjih vila grčkih i rimskih plemića, kršćanske katakombe, rimsko kazalište iz II. stoljeća, stup na kojemu je sveti Pavao prema legendi vezan i bičevan, bizantska ranokršćanska bazilika i impresivna tvrđava iz istog razdoblja.
U blizini Pafosa nalazi se također i mitsko mjesto rođenja grčke božice ljubavi i ljepote Afrodite, koje je hrvatsko izaslanstvo također posjetilo. Riječ je o maloj plaži s nekoliko ovećih stijena u plićaku na lokaciji koja se danas naziva Afroditina stijena.
Na tom je mjestu prema mitu Afrodita izišla iz mora rodivši se iz njegove pjene. Naravno, danas je ta plaža za turiste jedno od najprivlačnijih mjesta na Cipru.
Predsjednik Mesić u četvrtak se sastao s kolegom i domaćinom Tasosom Papadopulosom, predsjednikom ciparskog Parlamenta Demetrisom Kristofiasom i gradonačelnicom Nikozije Eleni Mavru.
Posjetio je i UN-ovu tampon zonu u središtu Nikozije i održao predavanje u Europskom institutu u Nikoziji posvećeno hrvatskom približavanju EU i NATO-u.
Tijekom susreta predsjednika Mesića s domaćinima zaključeno je da Hrvatska i Cipar imaju odlične političke odnose koje je potrebno obogatiti bržom i jačom gospodarskom suradnjom.