"Dvije zemlje nemaju nijedno otvoreno pitanje, što znači da su politički odnosi izvrsni", rekao je predsjednik Mesić na tiskovnoj konferenciji nakon susreta s Papadopulosom i dodao da s političke strane nema prepreka za unapređivanje gospodarskih odnosa.
"Potencijali postoje, dobra volja postoji i treba je iskoristiti. U gospodarstvu se može i mora bolje surađivati", rekao je Mesić, posebno naglasivši da su u njegovom izaslanstvu na Cipru predsjednik HGK Nadan Vidošević i direktor Riječke luke Bojan Hlača.
Trgovinska razmjena dviju zemalja iznosila je u 2005. godini 87,98 milijuna dolara s obilatim suficitom na hrvatskoj strani. Vriijednost hrvatskog izvoza iznosila je 85,01 milijuna dolara, a uvoz s Cipra bio je svega 2,97 milijuna dolara.
Ciparski predsjednik Papadopulos naglasio je da Cipar snažno podupire hrvatska eurointegracijska nastojanja i u pregovaračkom joj procesu nudi svoju pomoć i iskustva. Mesić je dodao da je ciparska pomoć u tom smislu dragocjena. "Uvijek onaj tko je prije ispunio svoj cilj, bolje vidi od onoga kojem to tek predstoji", zaključio je Mesić.
Mesić je ciparskog kolegu izvijestio i kako Hrvatska riješava problem izbjeglica, kao posljedicu rata, i pitanje povratka imovine. Naime, u sukobu ciparskih Grka i Turaka 1974. godine oko 160.000 ciparskih Grka moralo je izbjeći iz svojih domova, a mnoga im je imovina ostala na danas okupiranoj turskoj strani otoka pa je za ciparsku stranu to zanimljiva tema.
Dvojica su predsjednika također razgovarala i o stanju na jugoistoku Europe, odnosno o problemima koji u toj regiji još nisu riješeni. Izraženo je uvjerenje da će oni biti rješavani dijalogom.
Predsjednik Mesić u srijedu je navečer doputovao u trodnevni službeni posjet Cipru. Nakon susreta s predsjednikom Papadopulosom do kraja dana će razgovarati s predsjednikom parlamenta Demetriosom Kristofasom, gradonačelnicom Nikozije Eleni Mavru i održati predavanje u Europskom institutu u Nikoziji na temu hrvatskog približavanja EU-u i NATO-u.