Vladajući drže kako će se predloženim izmjenama provesti nužna racionalizaciju pravosudnog sustava, dok oporbeni zastupnici tvrde kako se predloženim izmjenama pokušava stvoriti dojam provođenja pravosudne reforme, a ništa se neće postići.
Državna tajnica Ministarstva pravosuđa Snježana Bagić kazala je da Hrvatska trenutno ima 266 sudova, te da je neodrživa praksa da svaka općina i grad ima sud. Postavlja se pitanje opravdanosti takve prakse, kazala je državna tajnica. Uz Vrhovni, kao najviši, postoji Visoki prekršajni, Visoki trgovački, Visoki upravni sud, te 21 županijski sud koji pokriva 107 općinskih sudova, rekla je Bagić.
Hrvatska ima 6 sudova na sto tisuća stanovnika ili 52 na milijun stanovnika. To je najveći broj sudova po broju stanovnika uz Tursku i Švicarsku, rekla je Bagić i usporedbe radi navela da Finska i Mađarska imaju 13, a Slovenija 30 sudova na milijun stanovnika. Navela je i podatak da Hrvatska ima 44 suca na 100 tisuća stanovnika.
Damir Kajin (IDS) ocijenio je da je prijedlog o spajanju pojedinih sudova na razini političke provokacije. Po njegovim riječima reforma pravosuđa neće se postići ukidanjem sudova, nego smanjenjem javno bilježničkih naknada. Poručio je kako europski birokrati neće određivati koliko će u Hrvatskoj biti sudova, općina, ministarstava i slično, a posebno se oštro usprotivio ukidanju rovinjskog općinskog suda.
Ingrid Antičević Marinović (SDP) upozorila je na štetne posljedice spajanja općinskih i prekršajnih udova, ocijenivši kako se umjesto bitnim problemima zakonski prijedlog bavi mjerenjem udaljenosti među sudovima, umjesto kilometrima zaostalih neriješenih predmeta.
Nikola Ivaniš (PGS) drži da je ukidanje pojedinih sudova daljnji prilog centralizaciji zemlje i odumiranju života na periferiji.