Roditeljima koji ostvare pravo roditelja njegovatelja (to bi mogao jedan od roditelja) uz naknadu bi se plaćali i doprinosi tako da bi mogli ostvariti mirovinu i zdravstveno osiguranje.
Trenutno se dopustom do sedme godine života djeteta s težim smetnjama koristi 3506 roditelja, a rad s polovicom radnog vremena (roditelji čija djeca imaju više od sedam godina) ostvaruje 2673 roditelja, ali dio djece s najtežim oštećenjima traži cjelodnevnu skrb i nakon sedme godine djeteta.
Predloženim izmjenama pravo na status roditelja njegovatelja roditelj bi ostvarivao i nakon punoljetnosti djeteta dok takva potreba traje.
Izmjenama se uz ostalo pojednostavljuje postupak ostvarivanja socijalne pomoći, uvode novi sadržaji u okviru prava na pomoć i njegu u kući i prava na skrb izvan obitelji, izuzima se doplatak za djecu pri izračunu stalne pomoći kod višečlanih obitelji, te predlaže osnivanje strukovnih komora stručnih radnika u sustavu socijalne skrbi.
Prema procjenama, za provedbu novih prava i sadržaja koje su predložene izmjenama Zakona trebat će osigurati 23 milijuna godišnje.
Vlada je Saboru uputila i novi zakon o udomiteljstvu temeljem kojega bi udomitelji djece i odraslih, uz novac za njihovo uzdržavanje, primali i posebnu osobnu naknadu od 920 kuna (naknada bi ovisila i o broju korisnika).
Zakonom se uz ostalo snižava broj osoba koje bi udomitelji mogli udomiti - po važećim propisima u jednoj udomiteljskoj obitelji moglo je biti smješteno najviše pet korisnika, a po novome mogli bi udomiti najviše tri korisnika, odnosno najviše troje djece ili ti odrasle osobe.
Zakonom se određuje i dobna granica za udomitelja - ne manje od 21 i ne više od 50 godina, kao i da razlika u godinama između udomitelja i djeteta koje udomljuje ne smije biti manja od 20 niti veća od 50 godina.
Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi, koje je predlagatelj zakona, procjenjuje da će za njegovu provedbu biti potrebno osigurati oko 32,6 milijuna kuna u državnom proračunu, te u županijskim proračunima nešto manje od milijun kuna.
Vlada je danas za 17. lipnja raspisala izbore za predstavnike nacionalnih manjina u jedinicama lokalne i područne (regionalne ) samouprave. Prvi izbori za ta vijeća održani su 18. svibnja 2003., a kako tim članovima ističe redovni četverogodišnji mandat Vlada je raspisala redovne izbore za članove vijeća nacionalnih manjina.