Jedinstveno je stajalište obrane, kazao je Dragoljub Đorđević, odvjetnik odbjeglog Vladimira Milisavljevića, pripadnika kriminalnog "zemunskog klana", da nije utvrđen nalogodavac atentata, ali niti izvršitelj.
"Istraga je od početka skrenuta u pogrešnom pravcu da se ne bi saznalo tko je zaista ubio našeg premijera Zorana Đinđića", rekao je Đorđević, tvrdeći da je cijelo vrijeme suđenja, koje je počelo u prosincu 2003. godine, protiv optuženih "vođena orkestrirana kampanja".
Da su nevini i optuženi Ninoslav Konstantinović i Sretko Kalinić, također u bijegu, tvrdili su i njihovi branitelji, odvjetnica Olivera Đorđević i Aleksandar Đorđević, dok je branitelj optuženog Dušana Krsmanovića, odvjetnik Veljko Delibašić zatražio da njegov branjenik bude ili oslobođen optužbe, ili da mu optužnica bude preinačena u pomaganje u ubojstvu, tvrdeći da on nije sposoban razlikovati obično ubojstvo od terorizma, zločinačkog udruživanja i zavjere radi rušenja ustavnog poretka države.
Krsmanović je, objasnio je Delibašić u svojoj završnoj riječi, odrastao u "najgorem vremenu u Srbiji" i imao je "vrlo teško djetinjstvo", te nije mogao razlučiti da li je premijer Đinđić "izdajnik srpskog naroda ili reformator i prvi demokratski premijer", obrazložio je Delibašić, citirajući nalaz vještaka-psihijatra, po kojem je njegov branjenik oslobođen služenja vojnog roka kao psihopatska ličnost, s ispodprosječnom inteligencijom, anksiozan, impulsivan i sa smanjenom moći rasuđivanja.
U Specijalnom sudu je, međutim, u četvrtak najveću pažnju privukla činjenica da je predsjedniku tog suda Milanu Raniću nepoznata osoba prije dva dana, ispred njegove kuće, na automobilu odvrnula vijke na kotaču, te je - srećom to primijetivši - automobil odvezao u najbliži auto-servis. Policija se o tome još nije izjasnila, a glasnogovornica Specijalnog suda Maja Kovačević Tomić novinarima je kazala i da je sudac Ranić prije dva mjeseca zatražio policijsko osiguranje, ali dosad ga nije dobio.
Suđenje se nastavlja u petak, iznošenjem završnih riječi branitelja preostalih od 13 optuženih pripadnika nekadašnje Jedinice za specijalne operacije MUP-a Srbije i kriminalnog "zemunskog klana", nakon čega će priliku za posljednju riječ na suđenju dobiti i sami optuženi.
Zamjenik specijalnog tužitelja Jovan Prijić, kao i zastupnici oštećenih zatražili su početkom tjedna da optuženi budu proglašeni krivima za atentat na premijera 12. ožujka 2003. godine, kao i da im sud izrekne najtežu kaznu, 40 godina zatvora.
(Hina) xttag ybr