"Muška moderna i ženska postmoderna", multidisciplinarno je djelo o suvremenoj književnoj znanosti i kulturi u cjelini jer autorica ne koristi samo tekovine književne teorije nego i filozofije, antropologije, kulturoloških studija, sociologije, rekao je na predstavljanju Krešimir Nemec.
Ta knjiga svjedoči o promjenama u znanosti i književnosti koje su se dogodile u posljednje vrijeme, a ono što odmah privuče čitatelje jest autoričina hrabrost da izrazi svoj stav što je danas rijetkost, napomenuo je.
Kao glavne karakteristike knjige, Ana Lederer je izdvojila jasnoću artikulacije, inovativnost u pristupu temama i argumentacijsku uvjerljivost.
Dubravka Oraić Tolić bavi se književnim i kulturnim procesima našeg vremena, od antičkih filozofa do suvremenih teoretičara, od slavnih ruskih, njemačkih ili engleskih književnika do najnovijih hrvatskih prozaika, prepoznaje procese, genezu i smjer novih paradigmi - postmodernizma, dodala je.
O Tenžerinoj knjizi "Sadašnjost za vječnost" govorio je priređivač te knjige Zdravko Zima.
I dvadeset godina nakon Tenžerine prerane smrti njegovi su tekstovi jednako poticajni, istaknuo je Zima, a razlogom za to smatra što su bili "zaraženi virusom slobode" što je ostalo do danas.
Ocijenio je da će ta knjiga mladom naraštaju biti dobar uvid u njegovo stvaralaštvo, a onima koji su Tenžeru već čitali presjek najboljih radova.
Knjiga "Sadašnjost za vječnost" važna je jer ponovo Tenžeru vraća u središte zanimanja i zato što je kritika, kojoj je on posvetio velik dio svoje karijere, kod nas zanemaren žanr, kritičare se preskače kad se raspravlja o književnosti, a kritika se smatra diverzijom.
To je prvi put da su u jednoj knjizi sabrani Tenžerini tekstovi različitog žanra - feljtone, oglede, kritike, likovne teme, sportske teme i pisma.