Recenzent knjige profesor zagrebačkoga Arhitektonskog fakulteta Boris Morsan ocijenio je knjigu kao snažnu inspiraciju za oblikovanje u arhitekturi, budući da su prirodni oblici, koje autor dovodi u vezu s arhitekturom, sjajna inspiracija za stvaralaštvo arhitekata i teorijsko promišljanje u arhitekturi.
Nikola Polak, koji se bavi teorijom arhitekture, recenzent knjige, smatra knjigu izuzetnim znanstvenim doprinosom teoriji arhitekture, budući da se u arhitekturi ne može ništa bitno novo učiniti, a da to nije u različitim oblicima već u prirodi.
Arhitekt Zdravko Mehmet, također recenzent, istaknuo je kako autor podsjeća na područje koje je u nas bilo "zaobiđeno", a u svjetskoj literaturi, kako je dodao, nema puno sličnih pokušaja.
Zvonko Pađan je ustvrdio kako je knjiga nastala iz ljubavi za prirodom i arhitekturom. "Kada se gleda priroda, mnoge stvari su analogne u arhitekturi", rekao je, pojasnivši kako elementi, koje je kao temeljne uvela arhitektura, već postoje u prirodi - jednostavnost, štedljivost, ritmički raspored i t.d. Po tome se, kako napominje u zaključku knjige, može ustvrditi kako "čovjek ipak nije mjera baš svih stvari".
Knjigu smatra dobro došlom arhitektima i teoretičarima arhitekture, povjesničarima umjetnosti, poglavito konstruktorima da njihove kreacije budu što bogatije.
U knjizi "Arhitektura prirode", s podnaslovom "Nastanak i razvoj umijeća građenja od prapočetaka do pojave čovjeka" (223 str.), u izdanju zagrebačke Školske knjige, autor polazi od hipoteze genetičko-evolucijske bliskosti čovjeka s ostalim bićima u prostoru. Raspravlja o umijeću građenja izvan čovjekova djelovanja, općoj teoriji graditeljstva u prostoru, o općem gradbenom stvaranju i arhitekturi te općoj teoriji graditeljstva i teoriji arhitekture.
Arhitekt Zvonko Pađan (Zagreb, 1950.) bavio se svim segmentima arhitekture - projektiranjem, gradnjom naselja, prostornim planiranjem, upravnim poslovima te poviješću umjetnosti.