Kako je istaknuo recenzent akademik Zvonimir Baletić, autor dokazuje da je zapošljavanje radnika s prostora Hrvatske imalo dvostrano pozitivan utjecaj na odnose Hrvata prema zapadnoeuropskim zemljama, kao i na odnose tih zemalja prema hrvatskoj imigraciji, što je došlo do izražaja i u bilateralnim odnosima s pojedinim zemljama i europskim organizacijama.
Radoš u knjizi (191 str.) u sedam cjelina analizira: seljenja radnika u Europi, društveno, gospodarsko i demografske prilike u Hrvatskoj do 1990., strukturna i dinamička obilježja odlaska Hrvata, posljedice i učinke odlaska na rad u inozemstvo iz Hrvatske, probleme hrvatskih radnika u zemljama zaposlenja, ulogu hrvatskih Katoličkih misija u iseljeništvu te seljenje kao čimbenik međudržavnih odnosa.
U zaglavku knjige napominje kako iseljavanje radnika iz Hrvatske prema Europskoj uniji nije nikada prestalo. Sada u iseljeništvo odlaze uglavnom visokokvalificirani i stručni radnici, navodi autor, dodajući kako Hrvatska mora biti spremna rješavati otvorena pitanja koja će izazvati odlazak tih radnika.
Knjiga "Hrvatski iseljenici i integracija Republike Hrvatske u EU", koju je izdala Hrvatska matica iseljenika, u suradnju sa zagrebačkim Dokumentacijsko-informacijskim središtem, prerađeni je autorov magistarski rad koji je obranio na zagrebačkom Fakultetu političkih znanosti 2003.