Tribina je održana u okviru seminara za inspektore pomorske i unutarnje plovidbe koji danas završava u "Solarisu", a priredilo ga je Ministarstvo mora.
"Zbog nedorečenosti i nelogičnosti Zakona te preklapanja nadležnosti i drugih teškoća koji iz njega proizlaze Ministarstvo predlaže njegove izmjene, uz ostalo i da se zaštiti pomorsko dobro, omogući oštro reagiranje na nasipanje obalnog prostora i zabrani svako odlaganje građevnog otpada što se danas često događa", kazao je Bačić. Dodao je kako je žalosno što su najveći uzurpatori pomorskog dobra gradovi i općine kojima je to dobro dano na upravljanje. Rekao je i da Ministarstvo želi davanjem drukčijeg statusa pomorskom dobru povećati sigurnost ulagača.
Glavna inspektorica sigurnosti plovidbe Tatjana Krilić rekla je da mjere koje propisuje sadašnji zakon nisu dostatne za zaštitu obalnog pojasa. "Kad se uoči nelegalno iskorištavanje pomorskog dobra, danas se obično nalaže upravna mjera zabrane radova i podiže prekršajna prijava. U većini slučajeva to, međutim, ne sprječava nastavak devastacije", kazala je Krilić.
Primjenu Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama otežava i malen broj inspektora, nepostojanje katastra pomorskog dobra, neučinkovitost u donošenju prostornih planova te teško utvrđivanje identiteta prekršitelja, istaknuto je na današnjoj tribini u "Solarisu" kod Šibenika.