"Svjesni smo svih napora koje Hrvatska poduzima i zalažemo se da pregovori što prije počnu. Okvir za pregovore je određen i odobren i sad se samo čeka zeleno svjetlo za početak pregovora", rekao je Frendo nakon sastanka u zajedničkoj izjavi za novinare.
Malteški ministar vanjskih poslova podsjetio je kako njegova zemlja ima golemo iskustvo u statusu kandidatkinje za članstvo u Uniji, jer je aplicirala 1990. a primljena u članstvo punih 14 godina poslije.
"Nikome ne želimo da čeka tako dugo kao mi", rekao je Frendo dodajući kako će Malta i dalje biti 'prijateljski glas Hrvatskoj unutar EU' jer je čvrsto uvjerena da otvaranje pregovora s Hrvatskom daje europsku perspektivu cijeloj regiji Jugoistočne Europe.
"Ne samo da Hrvatskoj treba punopravno članstvo u EU, već je Uniji isto tako potrebna Hrvatska kao punopravna članica", naglasio je malteški ministar.
Ministar Frendo kazao je kako se razgovaralo i o bilateralnim odnosima koji su jako dobri i bez otvorenih pitanja, ali ih treba produbljivati osobito na gospodarskom području.
"Naši dobri politički odnosi trebali bi pridonijeti poboljšanju gospodarskih odnosa, povećanju trgovinske razmjene i međusobnih izravnih ulaganja", kazao je.
Ministrica Grabar-Kitarović zahvalila je malteškom kolegi na ustrajnoj potpori koju njegova zemlja pruža Hrvatskoj u procesu europskih integracija, osobito kad je riječ o otvaranju pregovora.
"Ministra Frenda upoznala sam sa svime što Hrvatska čini u provedbi Akcijskog plana, kako bi EU mogla postići konsenzus o punoj suradnji RH s Haškim sudom kao preduvjeta za početak pregovora", rekla je novinarima hrvatska ministrica.
Bilateralne odnose ocijenila je izvrsnima rekavši kako su u stalnom usponu, ali je istaknula i to kako postoje mnoga područja za proširenje suradnje.
Budući da je riječ o sredozemnim zemljama, jačanje suradnje, prema njezinim riječima, moguće je prije svega na područjima zaštite okoliša, istraživanja mora, oceanografije, a osobito pomorskog prometa.
"Hrvatske luke mogu koristiti za poslovne interese malteških tvrtki i ulagače koji žele poslovati u Europi a hrvatski poslovni ljudi mogu iskoristiti položaj Malte kao odskočnu dasku za širenje poslova u Sjevernu Afriku", kazala je ministrica Grabar-Kitarović.
Otkrila je kako je trgovinska razmjena između dviju zemalja razmjerno mala - u 2004. iznosila je samo 63 milijuna dolara, pa je naglasila kako je njezino povećanje u obostranom interesu, zbog čega je dogovoreno da u idućem bilateralnom posjetu sudjeluju i gospodarstvenici obje zemlje.
"Želimo ostvariti suradnju između sveučilišta te diplomatskih akademija i ministarstava vanjskih poslova i iz tog smo razloga predložili sklapanje protokola o suradnji dvaju ministarstava vanjskih poslova", kazala je ministrica.
Malteškog ministra vanjskih poslova primio je i hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, priopćeno je iz Ureda predsjednika.
U razgovoru su obje strane izrazile zadovoljstvo perspektivama međusobne suradnje u sredozemnom, ali i širem europskom okviru, pri čemu je istaknuto kako su i Malta i Hrvatska vrata prema širim regionalnim tržištima, ali i važne turističke destinacije.
"Turizam može postati motor domaće proizvodnje, a to znači i motor razvoja cijelog gospodarstva", istaknuo je predsjednik Mesić.
Ministar Frendo je istaknuo mogućnost i perspektive suradnje u brodarstvu, posebno u poslovima pomorskog pretovara, u čemu Malta ima veliko iskustvo.
Na kraju razgovora, predsjednik Mesić uputio je poziv malteškom predsjedniku za posjet Hrvatskoj.
Malteški ministar vanjskih poslova tijekom višednevnog posjeta Hrvatskoj sastat će se i s predsjednikom Vlade Ivom Sanaderom.