Danas počinje mandat novoj Komisiji kojoj je na čelu po drugi put Ursula von der Leyen te novom predsjedniku Europskog vijeća Antoniou Costi.
Već u ponedjeljak predviđen je sastanak von der Leyen i Coste kojima će se pridružiti i predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola.
Costa i von der Leyen namjeravaju se redovito sastajati svaka dva tjedna, što nije bilo slučaj u proteklih pet godina kada je na čelu Europskog vijeća bio Charles Michel. Odnosi između Michela i von der Leyen bili su obilježeni suzdržanom netrpeljivošću, a sada se očekuje da će biti uspostavljen normalan suradnički odnos između čelnika dviju najvažnijih institucija EU-a, kakav je bio u vrijeme Jean-Claude Junckera i Donalda Tuska.
Za prvog mandata Ursule von der Leyen EU je uspjela prebroditi dotad nezabilježenu krizu nakon izbijanja pandemije i čvrsto se postaviti na strani Ukrajine.
Stoga današnji posjet Kijevu novog predsjednika Europskog vijeća Antonia Coste, visoke predstavnice za vanjsku i sigurnosnu politiku Kaje Kallas i povjerenice za proširenje Marte Kos predstavlja snažnu poruku da će EU nastaviti podržavati Ukrajinu i u novim okolnostima obilježenim neizvjesnošću dok se čekaju prvi potezi izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa koji preuzima dužnost 20. siječnja sljedeće godine. EU je zajedno sa Sjedinjenim Državama pomogla Ukrajini da se održi na nogama pred napadima višestruko jačeg agresora.
Europska unija je zbog ruske agresije promijenila svoje stajalište u pogledu politike proširenja na istočne susjede kada je Ukrajini, Moldaviji i Gruziji dodijelila status kandidata za članstvo, što je prije rata bilo nezamislivo.
Osim pitanja vezanih za ukrajinsku budućnost, glavna preokupacija EU-a u predstojećem razdoblju bit će gospodarska pitanja i konkurentnost kako bi se zaustavilo zaostajanje za Sjedinjenim Državama i Kinom te jačanje obrambenih sposobnosti i otpornosti na krize. S tim u vezi je i pitanje budućeg sedmogodišnjeg proračuna za razdoblje 2028.-2034. , najvažnijeg dokumenta kojim će se EU baviti u predstojećem institucionalnom ciklusu. Očekuje se da će Komisija prije ljeta izići s prijedlogom Višegodišnjeg financijskog okvira, kako se u europskom žargonu naziva sedmogodišnji proračun. Nakon toga će uslijediti dugotrajna rasprava među državama članicama, a jedno od ključnih pitanja bit će kako financirati goleme potrebe za investicijama kako bi EU ostao u utrci sa svojim globalnim takmacima.
Novi predsjednik Europskog vijeća Antonio Costa namjerava uvesti promjene u radu toga tijela koje okuplja čelnike država članica. Pokušat će svesti trajanje samita na jedan dan, umjesto uobičajena dva dana. Uobičajilo se da redoviti samiti traju dva dana, da počinju četvrtkom popodne, a završavaju u petak. Samiti znaju trajati i tri, četiri dana kada se raspravlja o super važnim temama, poput sedmogodišnjeg proračuna. I prije Coste čelnici Europskog vijeća pokušavali su samite ugurati u jedan dan, ali bi se brzo od toga odustalo. S tim u vezi, Costa je najavio da će se čelnici država članica na svojim samitima manje baviti redigiranjem teksta zaključaka, gdje se vodi bitka oko svake riječi i zareza, a više se baviti strateškim raspravama. Costa predviđa i više neformalnih druženja čelnika država članica na kojima bi razgovarali o važnim pitanjima bez pritiska medija i javnosti. Što se proširenja tiče, Costa je rekao da se protivi “umjetno postavljenim rokovima”, što je odmak od stava Charlesa Michela koji je rekao da bi EU i zemlje kandidatkinje trebali biti spremni za proširenje do 2030.
Sljedeći tjedan u Bruxellesu će se održati tri sastanka Vijeća EU-a. U ponedjeljak se sastaju ministri za zapošljavanje i socijalnu politiku, u utorak ministri zdravstva, a u četvrtak ministri prometa.
Zastupnici Europskog parlamenta radit će u odborima u Bruxellesu. Pred Odborom za predstavke održat će se saslušanje šestoro kandidata za novog pučkog pravobranitelja EU-a. Novog pučkog pravobranitelja zastupnici će birati tajnim glasanjem na plenarnoj sjednici koja će se održati od 16. do 19. prosinca u Strasbourgu.