„Ratarske i voćarske kulture propadaju, a i domaćinstva polako ostaju bez vode za elementarne potrebe“, izjavio je za hrvatske medije u Vojvodini mjesni aktivist i član Vijeća DSHV-a iz Tavankuta Tomica Vojnić Mijatov.
Stalni izvor vode još jedino imaju oni koji posjedu bunare duboke preko 100 metara, ističe on i dodaje kako na taj kronični i sve izraženiji problem Tavankuta gradsku i pokrajinsku vlast upozoravaju već 15-tak godina.
„Sve više sumnjamo da je to ciljano, jer sva okolna sela i naselja oko Subotice imaju riješeno pitanje vodoopskrbe“, navodi Vojnić Mijatov.
Reagirao je i Demokratski savez Hrvata Vojvodine koji u priopćenju navodi da stranka niz godina ukazuje na nejednaku razvijenost komunalne i druge infrastrukture u naseljima u kojima žive Hrvati u odnosu na druge sredine.
Podsjećaju da su uoči nedavnih lokalnih izbora najavili kako će se zalagati za bolju integraciju i jednostavniji pristup komunalnim uslugama za građane tri naselja na teritoriju Grada Subotice koja se smatraju hrvatskima, Donji i Gornji Tavankut te Mirgeš.
Ističu kako se nadaju pozitivnim pomacima jer su započeli razgovore o ulasku u lokalnu vlast čije su formiranje nedavno podržali.
Stranka navodi da će pitanje vodoopskrbe tih sela uvrstiti kao važnu točku razgovora s hrvatskim ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom koji će u petak posjetiti Hrvate u Vojvodini.
Tavankut je važno središte bunjevačkih Hrvata u kojemu djeluje društvo „Matija Gubec“ poznato po brojnim programima očuvanja kulture, tradicije i identiteta te hrvatske manjinske zajednice u Srbiji.