“Ovim sporazumom Europa će imati socijalno pravedno tržište električne energije koje će bolje zaštititi građane, posebice one najugroženije, uz mjere za osiguranje pristupačnih cijena za građane i poduzeća te će ubrzati energetsku tranziciju”, kazao je zastupnik socijalista u Europskom parlamentu Nicolas Gonzalez Cesares.
Kako bi zaštitili potrošače od nestabilnih cijena, europarlamentarci osigurali su pravo potrošačima da biraju ugovore s fiksnom ili promjenjivom cijenom te da im budu dostupne ključne informacije o mogućim opcijama, dok kompanije ne smiju jednostrano mijenjati uvjete ugovora, navodi Europski parlament.
Time se želi osigurati da svi potrošači, kao i mala poduzeća, imaju koristi od dugoročnih, pristupačnih i stabilnih cijena te ublažiti utjecaj iznenadnih cjenovnih šokova.
Također je omogućeno zemljama članicama EU-a da zabrane dobavljačima prekid opskrbe električnom energijom ugroženim kupcima, navodi Europski parlament.
Usuglašeni tekst predviđa mehanizam za proglašenje krize zbog cijene električne energije u slučaju velikog porasta cijena. EU u toj situaciji može proglasiti krizu cijena električne energije na regionalnoj ili razini EU-a, dopuštajući državama članicama da poduzmu privremene mjere za određivanje cijena električne energije za mala i srednja poduzeća te energetski intenzivne industrije
Sporazum još trebaju odobriti i Parlament i Vijeće kako bi on stupio na snagu.