Kina je “istodobno i partner, ali i sve više konkurent i sustavni suparnik EU-u“, stoji u rezoluciji usvojenoj s 529 glasova za, 47 protiv i 40 suzdržanih.
Peking „na vlastitu inicijativu jasno pomiče temelj naših odnosa prema sustavnom suparništvu“, dodaje se.
Kina pokušava promijeniti međunarodni poredak utemeljen na pravilima, ali je po pitanju globalnih izazova, poput klimatskih promjena, potreban pragmatički pristup u odnosima prema Kini, smatraju europarlamentarci.
Šef europske diplomacije Josep Borrell naglasio je u raspravi o rezoluciji u srijedu kako je klimatsku krizu nemoguće riješiti bez Kine, navevši kao primjer da se trenutno 90 posto novih termoelektrana u cijelom svijetu gradi u Kini.
"Naši su politički odnosi komplicirani. Nastavit ćemo biti partneri, konkurenti i sustavni suparnici"; poručio je.
U rezoluciji je naglašena i potreba za uravnoteženim trgovinskim odnosima koje trenutno karakterizira veliki kineski suficit.
„Moramo ograničiti rizike, smanjiti rizike, znamo dobro da sirovine, primjerice, za solarne panele se sada moraju proizvoditi u Europi. Ne možemo nastaviti biti naivni. Kako nas je Rusija ucjenjivala s energijom je nešto što oni sada pokušavaju učiniti kada je riječ o našoj ovisnosti o kritičnim sirovinama“, kazala je dan ranije u raspravi na plenarnoj sjednici izvjestiteljica Hilde Vautmans.