„Ulazimo u novu fazu. Sada počinje bitka za industrijske podatke, a glavna bojišnica bit će Europa”, rekao je Breton, bivši ministar financija, u intervjuu za Reuters, prošli tjedan.
Breton je istaknuo da EU ima jedinstvenu priliku pobijediti u novoj fazi digitalne revolucije koja se temelji na prikupljanju, upravljanju i analizi podataka iz tvornica, prometa, energetike i zdravstva.
„Europa je prvi svjetski industrijski kontinent. Sjedinjene Države izgubile su velik dio svojeg industrijskog 'know-howa' u zadnjoj fazi globalizacije. Moraju ga postupno obnoviti. Kina ima mane u smislu dodane vrijednosti koje ispravlja”, kazao je.
„Ali većina industrijskog vrijednosnog lanca, od velikih grupa do malih i srednjih poduzeća, nalazi se danas u Europi. Zato su sada sve oči uprte u Europu”, dodao je.
„U tom sektoru, pobjednici sutrašnjice neće nužno biti pobjednici današnjice”, istaknuo je, dodajući da će velike platforme u računarskim oblacima koje danas postoje vjerojatno biti zamijenjene više decentraliziranim i sigurnijim „mini-oblacima”.
Europa će ostati otvorena za neeuropske tvrtke, ali želi iskoristiti težinu svoje industrijske baze kako bi definirala vlastita pravila prije nego to učine drugi kontinenti, poručio je.
„Europa nije naivna, jako dobro vidi što se događa. Zato se sada moramo organizirati, uključujući kada je riječ o razvoju prvih 5G mreža”, rekao je Breton, bivši glavni izvršni direktor francuskog IT diva Atos i telekoma Orange.
Europska komisija predstavila je u srijedu digitalnu strategiju s kojom bi Europa trebala postati važan čimbenik u digitalnom sektoru, u kojem trenutačno zaostaje za Sjedinjenim Državama i Kinom.
Komisija je iznijela viziju europskog društva zasnovanog na digitalnim rješenjima po mjeri čovjeka, koje poduzećima pruža nove mogućnosti i potiče razvoj pouzdane tehnologije radi promicanja otvorenog i demokratskog društva te dinamičnog i održivog gospodarstva.
Digitalni sektor ključni je čimbenik u borbi protiv klimatskih promjena i realizaciji zelene tranzicije.
Komisija je predstavila Bijelu knjigu o umjetnoj inteligenciji kojom je otvorila javnu raspravu o zakonskom okviru za pouzdanu umjetnu inteligenciju koji se temelji na izvrsnosti i povjerenju.
Europska unija bi, smatra Komisija, trebala uložiti više od 20 milijardi eura javnog i privatnog novca na godinu u idućem desetljeću u razvoj umjetne inteligencije.
Komisija je također predstavila prijedlog podatkovne strategije koja bi trebala osigurati da EU postane uzor i predvodnik u društvu koje je iskoristilo moć podataka. U tu je svrhu predviđena uspostava istinskog europskog podatkovnog prostora, tj. jedinstvenog tržišta podataka kako bi se oslobodio potencijal neiskorištenih podataka i omogućio njihov slobodan protok unutar Europske unije i među sektorima, što će koristiti poduzećima, istraživačima i javnim upravama.
Europska unija u nepovoljnom je položaju u odnosu na konkurente kada je riječ o pristupu podacima, što bi moglo oslabiti njezinu poziciju u sektoru umjetne inteligencije. Podatke se, naime, smatra „gorivom” za strojno učenje, granu umjetne inteligencije koja se temelji na sposobnosti automatskog učenja i prilagodbe novim podacima bez ljudske intervencije.
Gotovo 80 posto dostupnih podataka trenutačno je pohranjeno u neeuropskim centraliziranim lokacijama ili računarskim oblacima, ali većina podataka koja će biti dostupna 2025. više neće biti pohranjena na platformama, nego u pametnim povezanim objektima. Europska komisija zato želi da udio podataka, pohranjenih i procesuiranih, u Europi, kao i europski udio u podatkovnom gospodarstvu, odgovara europskoj gospodarskoj važnosti do 2030.