Premijer je u Kući Europe u intervjuu Jasmini Popović u sklopu Eurotribine Hrvatskog radija rekao da je dovršetkom procedure izlaska Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije "realiziran prvi veliki cilj, iako ga nismo željeli".
"To je najgora odluka koju je Britanija mogla donijeti", kaže Plenković, ali podsjeća da se "ništa dramatično za građane i kompanije brexitom neće dogoditi", osobito hrvatskim.
Slijedećih 11 mjeseci Velika Britanija i Unija trebaju dogovoriti buduće odnose, a premijer smatra da je potrebno fokusirati se na ključna pitanja, poput trgovine, ribarstva i sigurnosti.
Proširenje EU-a na jugoistok Europe
Glede daljnjeg proširenja Europske unije na jugoistok Europe, Plenković polaže nade u zagrebački samit u svibnju na kojemu očekuje da će se "jasno reći što naši susjedi mogu očekivati" i dodaje da "nema nijednog šefa vlade koji zna više o proširenju" od njega.
"U EU građani puno bolje žive nego u bilo kojem dijelu svijeta, naši susjedi nemaju gdje ići nego prema Europi", rekao je Plenković. Ne slaže se da EU slabi, ali upozorava i da treba biti odlučnija. "Svaka od tih zemalja je otvorena za komunikaciju i s drugim akterima. Ukoliko je EU spora i oklijeva, drugi će se pozicionirati."
Ostali ciljevi hrvatskog predsjedanja su višegodišnji financijski okvir i konferencija o budućnosti Europe. Plenković kaže da je potrebno ući u "političku srž problema u EU, a to su nejednakost i nedovoljna uključenost".
Migrantska politika
Plenković je komentirao napise o nepravilnosti na granici i rekao da "ako ima ikakvih nepravilnosti, one se istražuju".
Poručio je kako žice na hrvatskim granicama ne dolaze u obzir. "Mi žice i barikade prema BiH nećemo dizati. Dok smo mi na vlasti, to se sigurno neće dogoditi", rekao je Plenković.