Beroš se u Bruxellesu sastao s povjerenicom za zdravstvo Stellom Kyriakides i povjerenikom za upravljanje krizama Janezom Lenarčičem.
"Razgovarali smo o ovoj globalnoj krizi koja je na pomolu, iako se nadamo da do nje neće doći", rekao je Beroš.
Dodao je da će ovoga tjedna organizirati telefonsku konferenciju s ministrima zdravstva zemalja članica.
Povjerenica Kyriakides je na Twitteru napisala da je "imala konstruktivan sastanak i da je ponovila poziv za kontinuiranu političku i tehničku koordinaciju na razini EU-a i da daje punu potporu hrvatskom predsjedanju".
"Ovo je vrijeme za činjenice, ne za strah. Broj slučajeva u EU ostaje nizak, a zemlje članice općenito imaju snažne zdravstvene sustave i pripremne planove. Spremni smo podržati globalne napore na suzbijanju zaraze na izvoru i sprječavanju širenja koronovirusa", kaže Kyriakides.
Krizne mjere u slučaju epidemije u nadležnosti su država članica, a Europska komisija može koordinirati i pomoći u usklađivanju njihovih postupaka.
Beroš se nije htio upuštati u procjene kolika je opasnost od širenja zaraze. "S obzirom da je riječ o novom virusu i novoj bolesti, ja kao liječnik napominjem da moramo biti oprezni", kaže on.
"Postoje određeni matematički i statistikči modeli koji nastoje predvidjeti ponašanje ove epidemije, međutim, oni su neizvjesni. Virus će odlučiti kako će se ona dalje ponašati. Mi moramo biti pripravni odgovor. Hrvatska ima takvu ulogu i nastojat će je odigrati do kraja", istaknuo je Beroš.
Upitan za stanje muškarca koji je od nedjelje u izolaciji u KBC-u Split zbog sumnje na koronavirus, Beroš je rekao da se čuo s ravnateljem splitske bolnice, koji mu je rekao da je situacija "pod kontrolom, da je pacijent iz preventivnih razloga u izolaciji i da će oko 16 sati biti poznati rezultati testiranja".
Epidemija je do sada usmrtila 361 osobu, a zaraženo je više od 17.000 u Kini te najmanje 171 osoba izvan nje.
Filipini su u nedjelju potvrdili prvi smrtni slučaj izvan Kine.
Prema podacima kineskih vlasti, smrtnost epidemije koronavirusom premašila je smrtnost SARS-a iz 2002.-2003. kada je u kontinentalnoj Kini umrlo 349 osoba.
Brojne države evakuiraju svoje građane iz Kine, a mnoge su prekinule letove s tom zemljom.
Hrvatska je uz pomoć Francuske u nedjelju evakuirala četvero svojih državljana iz kineskog grada Wuhana, središta epidemije. Oni će idućih 14 dana provesti u karanteni blizu Marseillesa.
Direktor Svjetske zdravstvene organizacije u ponedjeljak je nazvao nepotrebnim uvođenje mjera koje ometaju međunarodni promet i trgovinu u pokušaju suzbijanja koronavirusa.
Kina je u ponedjeljak osudila neke države jer su zabranile ulaz ljudima iz provincije Hubei, središtu izbijanja virusa te što su suprotno preporukama WHO-a otkazali letove.
"Pozivamo sve države da donose odluke koje su konzistentne i temelje se na dokazima", poručio je u ponedjeljak Tedros Adhanom Ghebreyesus Adhanom izvršnom odboru WHO-a.