FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sljedeći tjedan u Europskoj uniji

BRUXELLES, 15. listopada 2017. (Hina) - Sljedeći tjedan u Bruxellesu se održava summit čelnika zemalja članica EU-a, u Luxembourgu se sastaju ministri vanjskih i europskih poslova, a u Euroopskom parlamentu Odbor za rad i socijalna pitanja glasuje o prijedlogu direktive o izaslanim radnicima.

Čelnici zemalja članica EU-a sastaju se u četvrtak i petak na svom jesenskom summimtu u Bruxellesu. Predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk, koji predsjedava summitom, predstavit će prijedlog tzv. "liderske agende", programa rada za sljedeće dvije godine s ciljem ubrzanja donošenja odluka na europskoj razini.

Čelnici zemalja EU-a dali su Tusku mandat na svom zadnjem summitu 29. rujna u Tallinnu da sastavi lidersku agendu koja bi trebala pomoći EU da na zadovoljavajući način odgovori na zabrinutost građana o pitanjima poput nezaposlenosti, migracija, strahova zbog globalizacije, Brexita. Tusk se u izradi liderske agende konzultirao sa svim čelnicima zemalja članica, a s hrvatskim premijerom Andrejem Plenkovićem o tome je razgovarao tijekom summita u Tallinnu.

Glavni europski pregovarač za Brexit Michel Barnier izvijestit će europske čelnike o tijeku pregovora o razdruživanju Velike Britanije od EU-a. Barnier je nakon petog kruga pregovora izjavio da ne može preporučiti otvaranje pregovora o budućim odnosima jer još nije postignut dovoljan napredak o ključnim pitanjima razdruživanja. Ipak, prema nacrtu zaključaka, koji se do summita može još mijenjati, čelnici bi mogli podržati početak "internih priprema za razgovore" o budućim odnosima kako bi bili potpuno spremni kada ti razgovori doista i počnu.

Tima se Velikoj Britaniji želi uputiti znak dobre volje jer EU i dalje inzistira da pregovori o budućim odnosima ne mogu početi prije nego se riješe ključna pitanja razdruživanja: nagodba o financijskim obvezama Velike Britanije, zaštita prava građana EU-a u Velikoj Britaniji te posljedice Brexita po Irsku i proces mirovnog sporazuma u Sjevernoj Irskoj.

Čelnici bi u zaključcima trebali konstatirati da napredak u dosadašnjim pregovorima nije dovoljan za prelazak u drugu fazu pregovora o budućim trgovinskim odnosima te da će na summitu u prosincu ponovno razmatrati to pitanje.

Na dnevnom redu summita je i pitanje migracija, zatim digitalna agenda, jačanje suradnje u području sigurnosti i obrane, odnosi s Turskom. Estonski premijer Juri Ratas na marginama summita izvijestit će premijere o političkoj raspravi koju će ministri europskih poslova na sastanku 17. listopada u Luxembourgu voditi o pitanju preseljenja dviju europskih agencija iz Londona. 

Iako nisu na dnevnom redu, vjerojatno se neće moći izbjeći pitanje Katalonije kao ni iranski nuklearni program, koji američki predsjednik Donald Trump dovodi u pitanje.

U ponedjeljak se u Luxembourgu sastaju ministri vanjskih poslova u formatu Vijeća za vanjske poslove, a u utorak kao Vijeće za opće poslove.

Ministri će na sastanku, na kojem sudjeluje i hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Marija Pejčinović Burić, raspravljati o Iranu i provedbi dogovora o iranskom nuklearnom programu te Sjevernoj Koreji, u kojem pogledu je planirano usvajanje novih EU-ovih autonomnih sankcija. Također će se razgovarati o suradnji s Turskom i njezinom regionalnom okruženju, a u cilju priprema za sastanak Europskog vijeća. Predviđena je i rasprava o EU-ovoj politici ljudskih prava.

Odbor za rad i socijalna pitanja Europskog parlamenta trebao bi u ponedjeljak glasovati o nacrtu izvješća o izaslanim radnicima. Europski parlament priprema svoje stajalište za pregovore sa zemljama članicama o prijedlogu Europske komisije za promjene direktive o izaslanim radnicima. Prema prijedlogu Komisije, izaslani radnik treba imati istu plaću i iste radne uvjete kao i radnici u zemlji primateljici, dok je po sadašnjim pravilima radnik najčešće plaćen prema standardima zemlje iz koje dolazi. 

Međutim, tim načelom tvrtke iz siromašnijih članica izgubile bi konkurentsku prednost i ne bi mogle dobivati posao u bogatijim članicama, a što bi negativno utjecalo i na zaposlenost.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙