OSLO - Pakistanska djevojka Malala, kongoanski liječnik koji pomaže silovanim ženama te ruski i bjeloruski aktivisti za ljudska prava vode u prognozama uoči dodjele Nobelove nagrade za mir u petak u Oslu. Najvažnija Nobelova nagrada potiče špekulacije iako lista kandidata ostaje tajna već najmanje 50 godina. Jedino je izvjesno da je ove godine u utrci za Nobela za mir bilo 259 pojedinaca i organizacija što predstavlja novi rekord. Nekoliko eksperata za Nobel smatraju Malalu favoritkinjom. Mlada Pakistanka koja je čudesno preživjela metak u glavu talibana prije godinu dana, postala je planetarna predstavnica prava djevojčica na obrazovanje nasuprot vjerskom ekstremizmu. Dodjela nagrade Malali ukazala bi na "nekoliko vrlo važnih poruka", prvenstveno "ulogu obrazovanja, posebice djevojaka i žena, za mir, demokraciju i ljudska prava", ocijenio je Kristian Berg Harpviken, direktor Instituta za istraživanje mira u Oslu. Sa 16 godina bila bi nadaleko najmlađa dobitnica Nobelove nagrade za mir u povijesti. Uobičajena "nominacija" za Nobela, ginekolog Denis Mukwege drugi je favorit u očima norveškog povjesničara Aslea Sveena, autora djela o Nobelu. U rodnom DR Kongu, liječnik, također meta pokušaja ubojstva u listopadu 2012., njeguje svake godine tisuće djevojaka i žena žrtava silovanja, koje oružane skupine koriste kao oružje rata. Rusija može također privući pozornost čuvara Nobela koji bi mogli nagraditi aktiviste za ljudska prava poput Ljudmile Aleksejeve, Svetlane Ganuškine i Ljilje Šibanove ili pak nevladinu organizaciju Memorial. Ili će se okrenuti Bjelorusiji često opisivanoj kao "posljednja europska diktatura" i gdje aktivist Aleš Beljacki izdržava dugu zatvorsku kaznu, službeno zbog fiskalne pronevjere. Nagrada Nobel sastoji se od zlatne medalje, diplome i čeka od osam milijuna švedskih kruna (920.000 eura).
SARAJEVO - Četiri osobe uhitila je u utorak navečer Granična policija Bosne i Hercegovine pri pokušaju prebacivanja veće pošiljke marihuane preko granice s Hrvatskom, potvrdilo je u srijedu Tužiteljstvo BiH. Ovo uhićenje ipak nije prošlo rutinski, jer se policija morala dati u potjeru za krijumčarima koji su državljani Slovenije i BiH nakon što su oni pokušali pobjeći. Droga je otkrivena u motornom vozilu kojim su putovali osumnjičeni, a kada su policajci na graničnom prijelazu Bosanski Novi pregledali vozilo jedan od švercera koji se nalazio za volanom iznenada je pokrenuo automobil udarivši pritom jednog graničnog policajca. U potjeri koja je uslijedila krijumčari drogom su ubrzo zaustavljeni i uhićeni te je kod njih pronađeno oko petnaest kilograma marihuane.Policija procjenjuje kako vrijednost zaplijenjene droge na ilegalnom tržištu narkoticima u zapadnoj Europi doseže vrijednost od više desetaka tisuća eura.
LAMPEDUSA - Tjedan dana nakon tragičnog brodoloma imigranata kod Lampeduse, predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso i šef talijanske vlade Enrico Letta, dočekani su u srijedu na otoku povicima negodovanja ljutitog stanovništva. "Sramota!", "ubojice", vikala je skupina građana koji su ih došli dočekati u zračnu luku noseći fotografije imigranata. Prosvjednici su nastavili izražavati ljutnju pri prolazu prema luci službene povorke u kojoj su bili i povjerenica za unutarnje poslove Cecilia Malmstroem te zamjenik premijera i talijanski ministar unutarnjih poslova Angelino Alfano. Ondje bi se uglednici trebali okupiti ispred tijela 289 imigranata, većinom Eritrejaca, izvađenih iz mora i poredanih u hangaru nakon brodoloma prošlog četvrtka u kojemu je smrtno stradalo između 300 i 390 osoba. Na otoku s manje od 6000 stanovnika osjeća se napetost dok su ilegalni imigranti smješteni u prenapučenu centru za prihvat. Gradonačelnica Lampeduse Giusi Nicolini ocijenila je da je posjet talijanskih i europskih čelnika prihvatnom centru "nezaobilazna etapa kako bi se vidjela izbliza velika tragedija koju otok proživljava". "Mislim da talijanska vlada mora zatražiti ispriku od djece i preživjelih zbog načina na koji se naša zemlja ophodi s njima. Tek ćemo tada moći zatražiti od Europe da preuzme svoju odgovornost", rekla je ona.
SARAJEVO - Za Bosnu i Hercegovinu došao je trenutak istine i njeni politički lideri ne smiju propustiti priliku za dogovor o provedbi reformi koju im je ponudila Europska unija, poručio je britanski ministar vanjskih poslova William Hague u kolumni koju je u srijedu objavilo sarajevsko "Oslobođenje". Uoči novog sastanka lidera sedam političkih stranaka iz BiH s povjerenikom Europske unije za proširenje Štefanom Fueleom, posvećenog provedbi presude "Sejdić-Finci" i uspostavi jedinstvenog mehanizma koordinacije odnosa s EU, Hague je podsjetio kako je sada na političarima iz BiH da ispune obećanje što su ga sami dali na posljednjem sličnom okupljanju 1. listopada."Ova jesen zadnja je prilika da se uklone preostale zapreke za podnošenje zahtjeva za članstvo (BiH u EU) prije općih izbora (u BiH) 2014. godine. Ako se ta prilika ne iskoristi sada BiH će morati pričekati uspostavu nove vlade na državnoj razini nakon idućeg listopada", napisao je Hague ponovivši tako ranija upozorenja diplomata da bi propast pregovora zakazanih u Bruxellesu za četvrtak blokirala BiH na putu ka EU najmanje za idućih godinu i pol dana. Čelnici najvećih hrvatskih i bošnjačkih stranaka iz BiH u utorak su gotovo osam sati pregovarali u sjedištu delegacije Europske unije u Sarajevu o novom modelu načina izbora dva člana Predsjedništva BiH s područja Federacije BiH, no konstatirali su tek kako se ne mogu usuglasiti. Pregovore namjeravaju nastaviti u večernjim satima u srijedu u Bruxellesu kao i tijekom sastanka s Fueleom u četvrtak. HDZ BiH i HDZ 1990. stoje iza modela po kojemu bi članovi Predsjedništva bili birani temeljem glasova koje dobiju u županijama s različitim etničkim sastavom stanovništva, Socijaldemokratska partija BiH (SDP) preferira elektorski sustav biranja, Stranka demokratske akcije (SDA) uspostavu dva izborna područja unutar FBiH, a Savez za bolju budućnost (SBB) neizravan način biranja glasovanjem u parlamentu. Taj je model prihvatljiv i za ostale hrvatske i bošnjačke stranke, no za sada ga odbacuju one sa srpskim predznakom koje inzistiraju da se jedan član Predsjedništva s teritorija Republike Srpske nastavi birati izravno, dok strankama iz FBiH prepuštaju rješenje za taj entitet.
SARAJEVO - Tužiteljstvo Bosne i Hercegovine u srijedu je podignulo optužnicu protiv Mate i Blage Šimića iz Gruda koje se tereti za krijumčarenje droge iz BiH u Hrvatsku, ali i za prijetnje visokom policijskom dužnosniku koji je protiv njih vodio istragu.Mate (44) i Blago (37) Šimić imaju dvojno državljanstvo BiH i Hrvatske, a optužnica ih tereti po točkama kaznenog zakona BiH kojima se sankcionira organizirani kriminal, neovlašteni promet opojnim drogama te nedopušteno posjedovanje oružja ili eksploziva. Mate Šimić opisan je kao vođa organizirane kriminalne skupine koja je djelovala od 2004. godine, a činilo ju je više osoba s područja Gruda koje su u više navrata u krijumčarile marihuanu u Hrvatsku. Droga je iz Hercegovine prebacivana putničkim automobilima ka Šibeniku i Zagrebu, gdje je preprodavana.U policijskoj akciji provedenoj u prosincu 2012. godine u obiteljskoj kući Šimića u Grudama pronađeno je više od deset kilograma marihuane namijenjene prodaji u Hrvatskoj, kao i veća količina eksploziva.Uz trgovinu drogom Matu Šimića se dodatno tereti da je telefonom prijetio komesaru policije Zapadnohercegovačke županije Zoranu Galiću i članovima njegove obitelji. Mate i Blago Šimić u pritvoru su od prosinca 2012. godine.
TOKIO - Šestorica radnika japanske nuklearne elektrane u Fukushimi bila su izložena curenju radioaktivne vode nakon što je jedan od njih zabunom odstranio dio sustava za uklanjanje soli iz vode, priopćio je u srijedu operator nuklearne elektrane Tepco. U posljednjem incidentu u Fukushimi radnik je zabunom odstranio cijev povezanu sa sustavom za uklanjanje soli iz stotina tona vode koje Tepco pumpa kako bi održao reaktore hladnima. U Fukushimi kažu da su reaktori sada stabilni, ali da je svakoga dana potrebno dolijevati u njih vodu da ne bi ponovo izmakli kontroli. Nekoliko tona vode je iscurilo, ali je ostalo unutar lokacije sustava, rekao je glasnogovornik Tepca. Tepco se trudi spriječiti curenje radioaktivne vode u centrali koja je bila pogođena potresom i tsunamijem u ožujku 2011. Tsunami koji je nastao kao rezultat potresa udario je u postrojenje Daiichi u Fukushimi izazvavši taljenje šipki za gorivo, radioaktovno zagađenje zraka, mora i hrane te evakuaciju 160.000 ljudi. Zadnje curenje kontaminirane vode, do kojega je došlo prošlog četvrtka, pokazuje kako napori Tepca da poboljša rad na sprečavanju curenja kontaminirane vode nisu dovoljni, rekao je vladin glasnogovornik Yoshihide Suga. Vlada će se angažirati na poduzimanju daljnjih koraka kojima bi se poboljšala situacije, oslanjajući se na izgrađene spremnike koji bi trebali zadržavati višak vode za hlađenje oštećenih reaktora u nuklearnoj centrali Fukushimi Daiichi.
SRIPUR - Požar u tekstilnoj tvornici smještenoj u predgrađu Dake, glavnog grada Bangladeša, uzrokovao je smrt najmanje devet osoba, rečeno je u srijedu iz službenog izvora. Požar je gotovo u potpunosti ugašen, osim jednog skladišta koje je još uvijek u plamenu, a hitne službe čekale su novi dan za pretraživanje ruševina, kazao je lokalni dužnosnik Dilruba Khanom. On je upozorio da bi mrtvih moglo biti još iako je većina od 3000 zaposlenih u tvornici već napustila radno mjesto u trenutku izbijanja požara. "Vatrogasci su zasad našli devet tijela", kazao je on.