PARIZ - Francuski predsjednik Francois Hollande u nedjelju je pozvao da se do kraja tjedna izglasa rezolucija Ujedinjenih naroda o Siriji koja bi sadržavala i prijetnju kaznenom akcijom. Hollande je u razgovoru za francusku televiziju dodao da, iako je moguće političko i diplomatsko rješenje za širi sirijski sukob, opcija vojnih udara mora ostati. On je dogovor Rusije i SAD-a o uklanjanju sirijskog kemijskog oružja ocijenio "važnim korakom" prema mogućem političkom rješenju sirijskog građanskog rata. Francuski predsjednik je rekao da će ministri vanjskih poslova Francuske, Velike Britanije i Sjedinjenih Država na razgovorima u Parizu u ponedjeljak već početi sastavljati rezoluciju utemeljenu na dogovoru SAD-a i Rusije.
LONDON - Sirija će provesti plan SAD-a i Rusije o uklanjanju kemijskog oružja kada ga usvoje Ujedinjeni narodi, a počela je sastavljati popis svojeg oružja, rekao je u nedjelju televiziji ITN sirijski ministar informiranja. "Sirija će provesti sve što donese UN", rekao je ministar Omrane al-Zohbi. "Prihvaćamo ruski plan da se riješimo kemijskog oružja. Počeli smo raditi naš popis", rekao je al-Zohbi britanskoj televiziji. "Već pripremamo naše dokumente, počeli smo naš posao", rekao je ministar. "Mi ne gubimo vrijeme".
BEOGRAD - Potpredsjednik srbijanske vlade i ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je u nedjelju da Srbija ima male izglede u pregovorima oko uvoza hrvatskih cigareta, ali da će ipak pokušati izboriti što povoljnije uvjete. Razgovori oko tog pitanja još nisu završeni, rekao je za RTS, a Srbija očekuje da se prihvate i neki njezini argumenti. "Tamo smo gdje smo bili 1. srpnja ove godine. Do tada smo trebali postići dogovor o adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, ali do toga nije došlo... Iako nam šanse nisu velike i pod velikim smo pritiskom EK i država članica, očekujemo da se prihvate neki naši argumenti u smislu zaštite naše domaće industrije", rekao je Ljajić. Ljajić je naglasio da zahtjev EU-a da se Hrvatskoj i dalje po povlaštenim uvjetima omogući plasman cigareta na srpsko tržište, nakon što je postala članicom EU, nije usmjeren protiv Srbije već je to model i pravilo kojim Europska komisija štiti nove članice.
WASHINGTON - Larry Summers, bivši američki ministar financija, povukao je kandidaturu za mjesto guvernera središnje banke na kojoj je trebao naslijediti Bena Bernankea, objavio je u nedjelju američki predsjednik Barack Obama. "Ranije danas, razgovarao sam s Larryjem Summersom i prihvatio njegovu odluku da povuče kandidaturu za predsjednika Federalnih rezervi", rekao je Obama u priopćenju. Odluka Larryja Summersa objavljena je prije toga u Wall Street Journalu koji navodi pismo u kojem Summers objašnjava predsjedniku Obami razloge zbog kojih je povukao kandidaturu. To je učinio zbog opasnosti da će, ako bude kandidiran, proces potvrde u Kongresu biti vrlo "mukotrpan". Nedavno je nekoliko demokratskih zastupnika u Senatu najavilo da će glasovati protiv Summersa jer smatraju da je preblizak Wall Streetu te mu zamjeraju ulogu u financijskoj deregulativi 90-tih. To znači da bi mu za potvrdu trebali glasovi republikanaca.
BUKUREŠT - Gotovo dvadeset tisuća Rumunja prosvjedovalo je u nedjelju tražeći od vlade da povuče nacrt zakona kojim se otvara put kanadskom projektu izgradnje velikog rudnika zlata u jednom selu u Transilvaniji. "Šume, ne cijanid", "budućnost bez cijanida", tražili su prosvjednici, misleći pritom na velike količine te kemikalije koja je potrebna za vađenje zlata i srebra iz rudnika Rosia Montana. Kanadska kompanija Gabriel Resources želi otvoriti najveći rudnik zlata u Europi u tom selu. I dok se širom Rumunjske, uključivo Bukurešt, prosvjedovalo protiv tog projekta zbog straha od utjecaja na okoliš i opasnosti za drevne rimske rudokope i okolna sela, rumunjski rudari u Rosiji Montani posljednih su pet dana prosvjedovali iz upravo suprotnog razloga, tražeći da se projekt ostvari jer smatraju da bi on mogao pomoći u stvaranju radnih mjesta u njihovom siromašnom području.
DUBAI - Vođa al-Kaide Ajman al-Zavahri rekao je da islamski militanti koji se bore među pobunjenicima u Siriji moraju izbjegavati stvaranje saveza s drugim pobunjeničkim skupinama koje imaju potporu zemalja Perzijskog zaljeva i Zapada. Njegov komentar odraz je sve većih podjela među skupinama koje s jedne strane imaju potporu Zapada i arapskih zemlje, te s druge strane boraca sklonih al-Zavahrijevoj ultra radikalnoj mreži. Podjele među pobunjenicima, kao i utjecaj islamista tvrdolinijaša, jedan je od razloga zbog kojeg su zapadne sile oklijevale intervenirati u sirijskom dvoipolgodišnjem sukobu, u kojem je dosad poginulo više od sto tisuća ljudi, ocjenjuje Reuters.