ZAGREB - Banka za međunarodna poravnanja (BIS) u Baselu smatra da je njezina uloga u pregovorima o jamstvima na devizne depozite između zemalja bivše Jugoslavije prestala i u tom se pogledu njezino stajalište nije promijenilo, priopćio je BIS u petak na upit Hine o nedavno suprotno izrečenim stajalištima hrvatskih i slovenskih ministara vanjskih poslova o tome je li se banka u Baselu ponovo proglasila nenadležnom za rješavanje prijepora oko prenesene štednje Ljubljanske banke. "BIS je, međutim, nedavno potvrdio da će moći osigurati objekte za sastanke sudionicima vezano za njihove daljnje izravne pregovore o kojima se razmišlja", stoji u priopćenju iz Basela. Hrvatska ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić i njezin slovenski kolega Karl Erjavec nakon sastanka na Bledu 3. rujna u javnost su izašli sa suprotnim stajalištima o tome što je BIS odgovorio na zahtjev Zagreba i Ljubljane, formuliran memorandumom iz Mokrica, da se uključi u rješavanje pitanja prenesene štednje Ljubljanske banke. Pusić je izjavila da je BIS u pismu naveo da ne smatra da može pridonijeti rješavanju problema koji su Hrvatska i Slovenija mislile ponuditi banci na rješavanje u okviru sukcesije bivše Jugoslavije te da jedino što može ponuditi je prostor za održavanje sastanka dviju strana. Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec, međutim, to je opovrgnuo. "Mi to razumijemo tako da se nije proglasila nenadležnom", rekao je ministar.
WASHINGTON/ZAGREB - Zapošljavanje u Sjedinjenim Državama posustalo je u kolovozu, pokazali su danas objavljeni podaci vlade u Washingtonu, prigušujući izglede da središnja banka već ovog mjeseca počne ukidati monetarne poticaje za gospodarstvo. U prošlom je mjesecu u SAD-u neto otvoreno 169 tisuća novih radnih mjesta, izvijestilo je danas ministarstvo rada. Ujedno su naniže revidirali podatke za srpanj i lipanj, koji sada pokazuju da je neto otvoreno 74 tisuće radnih mjesta manje nego što se dosada procjenjivalo. Dodatnu sjenu na tempo zapošljavanja baca i podatak da je u privatnom sektoru neto otvoreno 152 tisuće novih radnih mjesta. Paralelno je pojačano zapošljavanje u javnom sektoru, gdje ih je otvoreno 17 tisuća, u odnosu na samo tisuću u prethodnom mjesecu. Stopa nezaposlenosti kliznula je pak na 7,3 posto, sa 7,4 posto koliko je iznosila u srpnju, zbog pojačanog smanjenja broja radno sposobnih građana. Ukupno je u prošlom mjesecu bez posla bilo 11,3 milijuna Amerikanaca.
WIESBADEN - Njemački izvoz u srpnju je neočekivano smanjen u odnosu na mjesec ranije unatoč naznakama poboljšanja u gospodarstvu eurozone, pokazali su danas objavljeni podaci njemačkog stastističkog ureda Destatisa. Izvoz roba i usluga iz najvećeg europskog gospodarstva smanjen je tako za 1,1 posto na mjesečnoj razini, na 90,3 milijarde eura, pokazali su sezonski i kalendarski prilagođeni podaci. Njemačka je istodobno uvezla roba u vrijednosti 75,8 milijardi eura, što je za 0,5 posto više nego u prethodnom mjesecu. Višak u vanjskotrgovinskoj bilanci smanjen je tako na 14,5 milijardi eura, s 15,8 milijardi eura koliko je iznosio u lipnju, objavio je Destatis. Na godišnjoj razini izvoz Njemačke smanjen je u druge zemlje članice eurozone i u neeuropske zemlje, i to za 0,7 odnosno jedan posto. U europske zemlje koje nisu članice eurozone povećan je pak za 3,6 posto.
BERLIN - Njemačko ministarstvo gospodarstva i tehnologije danas izvijestilo da je cjenovno, kalendarski i sezonski prilagođena industrijska proizvodnja smanjena u srpnju za 1,7 posto u odnosu na prethodni mjesec, pritisnuta 3,4-postotnim padom proizvodnje investicijskih dobara i 4,4-postotnim padom proizvodnje trajnih potrošačkih dobara. U lipnju ukupna je proizvodnja porasla za revidiranih dva posto. Na godišnjoj razini proizvodnja se u srpnju smanjila za 2,2 posto, nakon slabašnog, 0,1-postotnog rasta u prethodnom mjesecu.
LONDON/NEW YORK - Dolar se danas na međunarodnim deviznim tržištima spustio s najviše razine u sedam tjedana prema euru zbog moguće odgode smanjenja monetarnih poticaja u SAD-u nakon slabijih od očekivanih podataka s američkog tržišta rada. Euro je u takvim okolnostima ojačao 0,19 posto prema dolaru, na 1,3143 dolara. Odskočio je tako s ranije zabilježene najniže razine u sedam tjedana od 1,3103 dolara. Dolar je bio na znatno većem gubitku prema jenu, oslabivši 1,03 posto, na 99,06 jena. U fokusu tržišta bili su podaci američke vlade o zapošljavanju u kolovozu, koji su pokazali da je otvoreno 169 tisuća novih radnih mjesta, što je manje od očekivanih oko 180 tisuća. Stanje na tržištu rada moglo bi odgoditi planove američke središnje banke Fed za smanjenje poticaja, smatraju analitičari.