FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

SKV: Svijet u 4.30

ZAGREB, 15. kolovoza 2013. (Hina) - Pregled vijesti iz svijeta objavljenih do 4.30

WASHINGTON - SAD snažno osuđuje nasilje u Egiptu, poziva na okončanje izvanrednog stanja što je prije moguće i poziva sve strane na traženje političkog rješenja, izjavio je u srijedu američki državni tajnik John Kerry. "Današnji događaji su za žaljenje i rade protiv težnji Egipta za mirom i istinskom demokracijom", kazao je Kerry novinarima u State Departmentu. Prema njegovim riječima, "Egipćani u vladi i izvan nje moraju ustuknuti, smiriti stanje i izbjeći daljnji gubitak života".

FORT MEADE - Bradley Manning, bivši niži obavještajni analitičar u vojsci SAD-a, u srijedu se ispričao zbog odavanja državnih tajni internetskoj stranici Wikileaks. "Žalim što sam povrijedio ljude. Žalim što sam naštetio Sjedinjenim Državama", rekao je 25-godišnji vojnik u završnoj fazi procesa koji se protiv njega vodi na vojnom sudu u Fort Meadeu u državi Maryland. "Ispričavam se za neočekivane rezultate mojih djela. Posljednje tri godine su za mene bile poučno iskustvo". Manning bi mogao biti osuđen na do 90 godina zatvora jer je proslijedio 700.000 dokumenata, snimaka s bojišta i diplomatskih bilješki WikiLeaksu, što je tu stranicu koja se zalaže za transparentnost politike i njenog osnivača, Juliana Assangea, dovelo u središte pozornosti svjetske javnosti. Manningovi odvjetnici su nastojeći postići blažu kaznu tražili da sucima pokažu da su Manningovi nadređeni zanemarili znakove mentalnog stresa kod njega a vojni psiholog je svjedočio da se Manning osjećao izoliranim jer se borio se dvojbama oko rodnog identiteta. Glasnogovornik vojske je rekao da će sutkinja Denise Lind izreći presudu Mannigu najranije idućeg tjedna.

KAIRO - Egipatski ministar unutarnjih poslova Mohamed Ibrahim izjavio je da su 43 policajca ubijena u srijedu u sukobima s pristašama svrgnutog predsjednika Mohameda Mursija i da sigurnosne snage neće više trpjeti nikakva prosvjedna okupljališta bilo gdje u zemlji, a ministarstvo zdravstva objavilo je da je u cijelom Egiptu ubijeno 278 osoba. Ibrahim je govorio na konferenciji za novinare u srijedu navečer pošto su sigurnosne snage potpuno očistile prosvjedne kampove Mursijevih pristaša s dva trga u Kairu i objavile da ih nadziru. Glasnogovornik ministarstva zdravstva objavilo je da je 61 osoba ubijena na trgu Raba al-Adavija, glavnom okupljalištu promursijevih pristaša, a 21 žrtva na trgu Nahda. Ostale su žrtve ubijene u drugim egipatskim gradovima. Muslimansko bratstvo, iz čijih je redova svrgnuti predsjednik Mursi, tvrdi da je u sukobima više od 2.200 mrtvih i više od 10.000 ozlijeđenih. Mursijeve pristaše boravile su na dva kairska trga više od mjesec dana zahtijevajući oslobađanje izabranog predsjednika kojega je vojska svrgnula 3. srpnja, a operaciju čišćenja sigurnosne snage počele su u zoru suzavcem, buldožerima i oklopnim vozilima.

TUNIS - Njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle u srijedu je u Tunisu izjavio da bi političke snage trebale povesti dijalog kako bi zemlja izašla iz krize koju je potaknulo ubojstvo oporbenog sekularnog zastupnika Mohameda Brahmija te kako bi se izbjegli krvavi obračuni koji potresaju Egipat. "Naravno da Tunis nije Egipat i da Egipat nije Tunis, ali ovo što se trenutno događa u Egiptu ne bi se trebalo ponoviti u Tunisu. Stoga je važno graditi mostove između dviju strana", ocijenio je Westerwelle nakon susreta s predsjednikom Monsefom Marzukijem. Također je ocijenio da bi se postupak pisanja ustava trebao nastaviti. Svojim je izjavama, kako se ocjenjuje, šef njemačke diplomacije dao potporu vladajućim islamistima iz stranke Enahda koji predlažu povećanje kabineta u koji bi ušli predstavnici ostalih političkih stranaka. Oporba, nakon ubojstva Brahmija krajem srpnja, traži odlazak sadašnje vlade koju bi zamijenilo tehnokratski kabinet te traži raspuštanje ANC-a jer već dvije godine nije u stanju postići dogovor oko ustava.

LJUBLJANA - Bivšem svećeniku u župi Kašelj blizu Ljubljane, koji je 2008. godine zbog pedofilije pravomoćno osuđen na pet godina zatvora te je uvjetno pušten krajem 2012., odlukom Vatikana oduzet je klerički stalež, objavili su u srijedu slovenski mediji.

Oduzimanje kleričkog staleža, odnosno laicizacija, najstroža je kazna za svećenike po pravu u katoličkoj crkvi, a slijedi nakon internog postupka pred crkvenim sudom. U slovenskoj katoličkoj crkvi ne žele govoriti o slučaju bivšeg župnika Franca Frantara koji je laiciziran pošto je civilno osuđen zbog seksualnog zlostavljanja maloljetnice prije više od 20 godina, u vrijeme kad je žrtva imala 10 godina, ali ni komentirati informacije po kojima još traju postupci u kojima gubitak kleričkog staleža prijeti još nekim svećenicima.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙