U takvim okolnostima euro je nakratko dosegnuo 1,3284 dolara, nakon čega se stabilizirao na 1,3265 dolara, a to znači da je u plusu 0,4 posto u usporedbi sa zatvaranjem trgovanja dan ranije.
Istodobno, tečaj dolara nakratko se spustio i do 98,91 jena. Potom se donekle stabilizirao, na 99,11 jena, što znači da je u minusu 0,4 posto.
Glavnu pozornost tržišnih sudionika plijenilo je danas ključno izvješće o zaposlenosti u SAD-u. Ono je pokazalo da su u srpnju američki poslodavci otvorili 162.000 novih radnih mjesta, objavilo je američko ministarstvo rada. Ministarstvo je također revidiralo naniže prvotno objavljene procjene za svibanj i lipanj.
Istodobno, stopa nezaposlenosti smanjila se na 7,4 posto, sa 7,6 posto u prethodnom mjesecu, te je sada na najnižoj razini u više od četiri godine, pokazalo je izvješće ministarstva.
Podaci su, međutim, lošiji u usporedbi sa 184.000, koliko su u prosjeku očekivali ekonomisti iz Reutersove ankete.
Sada se nameće pitanja hoće li tempo zapošljavanja biti dovoljan da Fed ocijeni da je američko gospodarstvo spremno dalje nastaviti uz manje potpore. Fed zasad nastavlja s programom kupovina obveznica, vrijednim 85 milijardi dolara mjesečno, kako bi zadržao kamatne stope niskima.
Podršku tečaju dolara u ovoj godini uglavnom su pružala očekivanja da bi Fed mogao već u rujnu početi smanjivati svoje programe poticajnih mjera. Te su nade donekle splasnule posljednjih tjedana, a ovih dana Fed u priopćenju nakon dvodnevnog ovotjednog zasjedanja nije signalizirao takve poteze u skorijoj budućnosti.
"Američko gospodarstvo na krhkim je temeljima po pitanju i bruto domaćeg proizvoda i zapošljavanja. Dok ti temelji ne ojačaju, Fed će biti primoran nastaviti biti skloniji popustljivoj monetarnoj politici", smatra Douglas Borthwick, izvršni direktor u Chapdelaine Foreign Exchangeu.