SOCAR je povećao vrijednost ponude na 400 milijuna eura, što grčka agencija za privatizaciju HRADF smatra zadovoljavajućim iznosom, kazao je jučer neimenovani grčki dužnosnik upućen u pregovore.
"Agencija za privatizaciju jako je zadovoljna, to je u osnovi gotova stvar", kazao je dužnosnik za Reuters pod uvjetom da ostane anoniman. HRADF bi mogao odobriti prodaju već u četvrtak, na sastanku upravnog odbora.
Grčka prodaje 35-postotni udio u vlasništvu rafinerijskog poduzeća Hellenic Petroleum i preostalih 31 posto u izravnom vlasništvu grčke države. To znači da će zadužena zemlja privatizacijom ostvariti ukupan prihod od oko 188 milijuna eura.
Azerbajdžansko državno energetsko poduzeće bilo je jedini kandidat za kupovinu DESFA-e nakon što su u prvoj polovini mjeseca od utrke odustale ruska energetska kompanija Sintez i grčko-češka grupa PPF-Terna.
Grčki energetski dužnosnici već su kazali da žele dogovoriti tu transakciju, koja je inače sastavni dio plana privatizacije dogovorenog s Međunarodnim monetarnim fondom i Europskom unijom.
Atena očekuje da će prodaja DESFA-e povećati izglede da konzorcij Shah Deniz na čelu s British Petroleumom odabere projekt Transjadranskog cjevovoda (TAP) za isporuku plina iz azerbajdžanskog dijela Kaspijskog mora u Europu.
Za taj posao trenutno konkuriraju TAP, kojeg podupire i Hrvatska a trebao bi dostavljati plin preko Turske, Grčke i Albanije do Italije, u mogućnost odvojaka prema Crnoj Gori i Hrvatskoj, i Nabucco, koji bi iz Turske trebao ići prema Bugarskoj, Mađarskoj i Austriji.
Odluka konzorcija Shah Deniz očekuje se u narednim tjednima.