Odgovarajući u parlamentu na pitanja zastupnika i braneći koncept zakona o porezu na nekretnine, koji je do kraja ovog mjeseca u javnoj raspravi, a primjenjivao bi se od početka iduće godine, Bratušek je rekla da je on pravedan jer predviđa porezno opterećenje za one koji više imaju. U Sloveniji porezi na imovinu iznose samo 0,6 posto BDP-a, a u razvijenim ekonomijama su tri puta viši, rekla je Bratušek, dodavši da njena vlada do 2015. proračunski deficit mora svesti na manje od 3 posto BDP-a, mjerama čije se dvije trećine odnose na štednju, a jedna trećina na povećanje proračunskih prihoda.
Oporbeni zastupnici ocijenili su da zakonski prijedlog po kojemu bi se oporezovale sve nekretnine, osobito prazne i one koje se ne koriste (poljoprivredna zemljišta), mogao posebno ugroziti standard umirovljenika koji sada žive u većim stanovima u gradovima, jer ne bi mogli računati na porezne olakšice, ali i poljoprivrednike čije bi se porezno opterećenje na razini države, po njihovim riječima, povećalo za 100 milijuna eura.
Bratušek je zastupnicima rekla da se umirovljenicima ove godine neće smanjivati mirovine, iako su one u zadnje dvije godine stagnirale i nisu se usklađivale po zakonu pa se uštedjelo 194 milijuna iz državnog proračuna, ali da su umirovljenici dali manji doprinos izlasku iz krize u odnosu na zaposlene u gospodarstvu i javnom sektoru kojima su se primanja smanjivala.
Prijedlog zakona o porezu na nekretnine predviđa prihode od 470 milijuna eura godišnje, od čega bi polovica pripala općinama, a polovica bi ušla u državni proračun, a porezno opterećenje znatno je više od ranije komunalne naknade za zemljište koje se plaćalo općinama umjesto poreza na nekretnine.
Osnovna stopa poreza na stanove u kojima se živi bila bi 0,15 posto, a znatno više stope važile bi primjerice za prazne ili iznajmljene stanove, vikendice itd., što izaziva dosta nezadovoljstva među različitim kategorijama stanovništva.
Bratušek je rekla da je u Sloveniji potrebno provesti raspravu o tome da bez nešto većih poreza, koje valja kombinirati s ekonomskim oporavkom i mjerama štednje, ne može biti socijalne države te besplatnog zdravstva i školstva kakvo je bilo do sada, te da bi to trebala shvatiti i opozicija. Prijašnja vlada desnog centra nije vodila o tome računa nego je provodila samo rezove i štednju, ali je tako izazvala velik pad potrošnje, izjavila je Bratušek.
Dodala je da će se pozitivni učinci mjera njezine vlade na gospodarskom oporavku pokazati tek za koju godinu, dok su rezultati nesrazmjernih rezova potrošnje, na kojoj je inzistirala prijašnja vlada Janeza Janše, već sada vidljivi iz podatka da je slovenski BDP u prvom kvartalu ove godine bio za skoro pet posto manji nego u istom razdoblju prošle godine.