Program se održao u okviru nacionalnoga projekta „Lijepa naša Sava“ koji je 2008. pokrenula Coca-Cola HBC Hrvatska u suradnji s Međunarodnom komisijom za sliv rijeke Save i tadašnjim ministarstvima regionalnog razvoja i prometa. U tom je projektu sada više od 50 ustanova, tvrtka i organizacija, a cilj mu je promocija zaštite i očuvanja rijeke Save te poticanja održivog gospodarstva i turizma uz tu rijeku.
U okviru „Savskoga sajma“ održani su i tradicionalni „Lipanjski susreti“, a manifestaciju je došla podržati i sisačka gradonačelnica Kristina Ikić Baniček. Izrazila je zadovoljstvo što su „Lipanjski susreti“ objedinjeni s manifestacijom „Lijepa naša Sava“, čiji je cilj, kako je rekla, podsjetiti građane na bogatstvo tradicije, kulture i folklora sisačkoga kraja. Podsjetila je da je Sisak grad na tri rijeke (Save, Kupe i Odre) te istaknula da treba maksimalno iskoristiti sve potencijale za gospodarski i turistički razvoj.
„Ovo je jedna hvalevrijedna akcija koja nas podjseća da je sve ono što mi zapravo uzimamo zdravo za gotovo nešto što možemo danas-sutra ponuditi kao vrlo kvalitetan turistički proizvod“, poručila je sisačka gradonačelnica. Istaknula je da taj projekt pokazuje koliko je bogatstvo sisačkoga kraja i pokušava u ljudima pobuditi želju da novim projektima i na nov način iskoristimo svoje komparativne prednosti kroz tradicijske obrte, turizam, malo i srednje poduzetništvo.
Dodala je da su glavni aduti Siska njegove tri rijeke i Donja Posavina, u kojoj je svako selo poseban dragulj. „Malo koji grad na samo 20-ak minuta od svog centra ima selo roda, selo lastavica i takvu kulturnu i tradicijsku baštinu, graditeljstvo, bogatstvo nošnji i prekrasnu prirodu kao grad Sisak“, rekla je Ikić Baniček.
Direktorica Turističke zajednice Siska Lidija Kopjar rekla je kako je glavni turistički proizvod Siska i njegova bogata povijest, a projekt „Lijepa naša Sava“ važan je za razvoj kontinentalnog turizma zbog, kako je rekla, odličnog povezivanja gradova uz Savu.
Organizator „Lipanjskih susreta“ i predsjednik Folklornoga ansambla Ivan Goran Kovačić Ivica Posavec istaknuo je da se ovakvim manifestacijama doprinosi očuvanju Save i hrvatskoga identiteta. Rekao je da ih veseli što u njihovim ansamblima ima puno djece, čime je osigurano da će se tradicija čuvati i u budućnosti.
Goran Šukalo iz Međunarodne komisije za sliv rijeke Save istaknuo je kako je Komisija partner projekta koji ima veliku važnost za gospodarski i turistički razvoj cijelog slijeva Save, a taj je projekt svake godine sve sadržajniji i bolji.
Direktorica Odjela za komunikacije i odnose s javnošću Coca-Cole HBC Hrvatska Boška Trbojević istaknula je kako projekt u Sisku ima jedan novitet – građane se s pomoću glazbe poziva da se vrate Savi. „Kroz hrvatsku glazbu se tim projektom povezuje kontinentalna i primorska Hrvatska“, pojasnila je.
Etnoglazbenica Tamara Obrovac rekla je da se ovim projektom povezuju more i rijeke: „U istoj smo priči, priči očuvanja i povratka korijenskim vrijednostima, u koje osim kulturološke tradicije spada i priroda“, kazala je.
Ministarstvo pomorstva omogućilo je posjetiteljima do Staroga grada besplatan prijevoz brodom Juran i Sofija. Uoči koncerta Tamare Obrovac i ansambla Transhistria electric nastupila su folklorna društva iz Siska i Sisačko-moslavačke županije te Folklorni ansambl Ivan Goran Kovačić i Kulturno-umjetničko društvo Martinčani. Svojim proizvodima predstavila su se obiteljska poljoprivredna gospodarstva.
Prije Siska, „Savski sajam“ održan je u Zagrebu i Županji, a 5. srpnja održat će se u Slavonskome Brodu.