Cijena barela sirove nafte pala je na londonskom tržištu 1,07 dolara, na 102,84 dolara. Na američkom tržištu cijena barela pala je jedan dolar, na 95,04 dolara.
Prerada sirove nafte u kineskim rafinerijama smanjila se u travnju tri posto u odnosu na ožujak, spustivši se na najnižu dnevnu razinu od prošlog rujna, budući da rafinerije ulaze u sezonu održavanja. Implicirana potražnja za naftom u toj je zemlji bila 3,2 posto viša u travnju u odnosu na isti mjesec lani i iznosila je oko 9,6 milijuna barela dnevno (BPD), što je najmanja količina u posljednjih osam mjeseci.
"Gospodarski pokazatelji u Kini trenutno ne pružaju potporu rastu cijena nafte. To ne znači da su slabi već da jednostavno nisu dovoljno jaki da bi poduprli rast cijena nafte", kazao je Harry Tchilinguririan iz BNP Paribasa.
Dodatan uteg za cijene bio je i jači dolar, koji poskupljuje naftu za vlasnike ostalih valuta. Američka valuta jača u posljednje vrijeme uslijed nagađanja da bi Fed mogao ukinuti dio agresivnih monetarnih mjera usmjerenih na poticanje gospodarskog rasta.
"Nova vrijednost dolara negativno je utjecala na rast cijena svih roba, posebno onih osjetljivijih kao što je to nafta ili zlato", rekao je Tchilinguririan.
Cijene nafte ne nalaze potporu ni na strani ponude.
"Tržište nafte i dalje je prekomjerno opskrbljeno, američke su zalihe na rekordnoj razini a zalihe benzina u regiji Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen (ARA) na najvišoj razini u zadnjih pet godina", objavili su analitičari Commerzbanka.
Međunarodna agencija za energiju (IEA) objavit će u utorak mjesečno izvješće s prognozama ponude i potražnje. OPEC je prošloga tjedna povisio prognoze potražnje za 2013.
OPEC je objavio na svojim internetskim stranicama da je cijena referentne košarice njegove nafte u petak iznosila 101,07 dolara za barel, što znači da je bila 60 centi niža nego dan ranije.