Na londonskom je tržištu cijena barela sirove nafte ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na jučerašnje zatvaranje i barelom se trgovalo po 101,75 dolara. Na američkom je tržištu cijena barela također ostala gotovo nepromijenjena, na 91,57 dolara. Jučer je zaključila trgovanje od 2,25 dolara.
U protekla dva tjedna ulagače su zabrinuli slabi gospodarski podaci iz Kine, Sjedinjenih Država i eurozone, uključujući i Njemačku, potpirujući zabrinutost za potražnju a naftom. Sinoć je taj strah ublažio podatak da je južnokorejsko gospodarstvo u prvom ovogodišnjem tromjesečju zabilježilo najsnažniji rast u dvije godine.
David Hufton iz brokerske kuće PVM tumači da zabrinjavajuća slika svjetskog gospodarskog rasta daleko snažnije utječe na cijene nafte na londonskom tržištu nego na one u SAD-u. Tako su od početka travnja cijene u Londonu pale pet posto, uz dodatni uteg snažne opskrbe iz Sjevernog mora.
"Na američkom tržištu cijene nafte podupire optimističnija slika američkog gospodarskog rasta i djelomično otklanjanje blokada u domaćem transportu", tumači Hufton.
Razlika u cijenama u Londonu i u SAD-u spustila se ispod 10 dolara prvi puta od lipnja 2012. Dosada su cijene na američkom tržištu bile znatno niže zbog velikog gomilanja zaliha u ključnom čvorištu u Cushingu. U međuvremenu su naftovodi počeli isporučivati veće količine nafte do obale Meksičkog zaljeva, pa je ublažen pritisak velikih zaliha u Cushingu.
Cijene nafte danas je podupro slabiji dolar, koji je prema košarici ključnih valuta oslabio 0,66 posto. To jača kupovnu moć imatelja ostalih valuta a time i potražnju za naftom čije su cijene iskazane u američkoj valuti.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) danas je na svojim internetskim stranicama objavila da je cijena barela referentne košarice njezine nafte u srijedu iznosila 98,96 dolara, što znači da je bila 1,44 dolara niža nego prethodnog trgovinskog dana.