FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Okrugli stol o potencijalima zdravstvene industrije

RIJEKA, 23. travnja 2013. (Hina) - Sudionici okruglog stola "Zdravstvena industrija u Rijeci i regiji" ocijenili su večeras da zdravstvena industrija može biti dobra gospodarska grana na temelju koje taj kraj može živjeti i u kojoj bi mogao raditi značajan broj ljudi.

Na okruglom stolu, koji je na Medicinskom fakultetu u Rijeci organizirala udruga Riječki val, o zdravstvenoj industriji, kao jednoj od najbrže rastućih industrija, govorio je ravnatelj Poliklinike Medico i član Riječkog vala Vladimir Mozetič. Kazao je da ta industrija u većini razvijenih zemalja obuhvaća više od 10 posto domaćeg bruto proizvoda te da će, ako sami ne pokrenemo vlastite mogućnosti u tom području, to na našem atraktivnom prostoru učiniti drugi.

Govoreći o o potencijalnom tržištu, Mozetič je naveo da na 5 sati vožnje od Rijeke boravi 76 milijuna stanovnika, od kojih je 14 milijuna starije od 60 godina.

Nastavio je da je primorsko-granska županija donijela strategiju razvoja zdravstvene industrije, da su akcijski planovi u izradi, da davatelji zdravstvenih usluga, javni i privatni, imaju iskustvo i kapacitete te da su potencijali otoka i Gorskog kotara nedovoljno iskorišteni.

Riječko sveučilište je pokrenulo i planira brojne projekte, rekao je Mozetič te dodao da se može pretpostaviti da se hotelijeri, prijevoznici i ugostitelji mogu organizirati u svom dijelu posla, a da osiguravatelji i turističke zajednice trebaju prepoznati svoje prilike.

Naglasio je da na Kvarneru već postoji vrhunski opremljena i stručna grupacija medicinskih ustanova, da se one nalaze na izvrsnoj lokaciji teda je oko 40.000 ljudi već sada na razne načine povezano kao potencijal zdravstvene industrije.

Uoči početka skupa ministar znanosti, obrazovanja i sporta Željko Jovanović novinarima je izjavio da Rijeka i primorsko-goranska županija mogu u EU biti prepoznatljivi po zdravstvenoj industriji te da je riječ o području u kojemu možemo biti konkurentni.

Edvin Jurin iz grupacije Mccann Erickson Hrvatska najavio je da će se osnivanju zdravstvenog klastera pristupiti u sljedeća dva mjeseca, a o poslijediplomskom interdisciplinarnom studiju zdravstvenog turizma na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, koji je ove godine u prvoj generaciji upisao 23 polaznika, govorila je Milena Peršić s tog fakuteta.

Mogućnosti zdravstvene industrije predočila je Nataša Rubeša s Poliklinike Rident navodeći da na godinu kroz tu polikliniku prođe oko 30.000 pacijenata i najavivši otvaranje nove poliklinike u Poreču za 10-ak dana.

Rektor riječkog sveučilišta Pero Lučin istaknuo je da se sada formira riječki Fakultet za zdravstvene studije te da se projekt Centra za translacijsku medicinu priprema za strukturne EU fondove. Dodao je da će do kraja godine, iz sredstava EU strukturnih fondova, na sveučilište doći oprema vrijedna oko 19 milijuna eura.

Arhitekt i član Riječkog vala Saša Randić ocijenio je da zdravstvena industrija ima velik urbanistički potencijal, posebice u smještaju za skrb o starijim osobama.

U raspravi je, među ostalim, rečeno da u Hrvatskoj nije jasno definirano što je to javna služba, a što su usluge u zdravstvu, a da je u svijetu jasno određeno koje su to komercijalne zdravstvene djelatnosti. Neki smatraju da stoga treba mijenjati domaću zdravstvenu regulativu, a drugi su isticali važnost zajamčene minimalne zdravstvene skrbi. Rečeno je da ulazak u EU ima prednosti, ali i da može biti velika opasnost ako nismo spremni za konkurenciju, te da je 90 posto zdravstva u Hrvatskoj usmjereno na liječenje domicilnog stanovništva i da će tako biti dok se zakonska regulativa ne promijeni.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙