FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Tribina: Niži PDV treba proširiti i na druge tiskovine

ZAGREB, 3. travnja 2013. (Hina) - PDV na dnevne novine treba smanjiti na pet posto, ali to smanjenje treba proširiti i na druge tiskovine, složila se većina sudionika večerašnje tribine "Zašto niži PDV na dnevne tiskovine?" u Novinarskom domu u Zagrebu na kojoj je i ocijenjeno da smanjenju PDV-a na dnevne novine neće dovesti do njihove bolje kvalitete ni do očuvanja radnih mjesta.

Vlada je u saborsku proceduru uputila prijedlog zakona o PDV-u kojim bi se od 1. srpnja stopa PDV-a za dnevne novine i časopise koji izlaze svaki dan, a ne služe isključivo za objavu oglasa ili promidžbe, stopa PDV-a spustila sa sadašnjih deset posto na najnižu stopu od pet posto. Na tjednike ili mjesečnike PDV će se i dalje obračunavati po stopi od 10 posto

Iako su podržali vladin prijedlog o smanjenju PDV-a na dnevne novine, što bi njihovim vlasnicima donijelo oko 30 milijuna kuna godišnje, sudionici tribine upozorili su da to neće dovesti ni do bolje kvalitete novina niti do boljeg poštivanja Zakona o medijima, a neće ni očuvati radna mjesta.

Napominjući da će podržati taj vladin prijedlog jer smatra da će to pomoći opstanku novina, član saborskog Odbora za informiranje, informatizaciju i medije Josip Kregar rekao je da bi se PDV trebao smanjiti i tjednicima koji su zaslužili da im se pomogne na isti način. Smatra i da se kvaliteta dnevnih novina neće povećati samim donošenjem proračunskih olakšica njihovim vlasnicima.

Ističući kako su medijski poslodavci i nakon smanjenja PDV-a 2007. godinama izbjegavali formalizirati prihvatljive uvjete rada u medijima potpisivanjem nacionalnog kolektivnog ugovora, predsjednik Sindikata novinara Hrvatske Anton Filić kazao je da bi sada vlada s nadležnim ministarstvima te Udruga novinskih izdavača trebali pridonijeti da ovaj put dobrobit od smanjenja PDV-a stvarno osjete novinari i ostali zaposlenici u medijima.

"Predlažemo Vladi da se dodatnim mjerama uskrati povlašteni PDV nakladnicima koji nekažnjeno ignoriraju zakon tako što nisu donijeli statut medija, kao i da se povlašteni PDV u tekućoj godini uvjetuje zaštitom radnih mjesta u svim redakcijama i zaštitom najugroženijih skupina u struci", rekao je Filić. Dodao je i da bi medijskim kućama trebalo dati do znanja da moraju zapošljavati ljude čiji rad godinama koriste. Da bi smanjenje PDV-a dnevnim novinama trebalo uvjetovati ispunjavanjem njihove društvene uloge - pravovremenim i točnim informiranjem javnosti - smatra i novinar Stojan de Prato.

S postavljanjem uvjeta izdavačima nije se složio predsjednik Udruge novinskih izdavača pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca Boris Trupčević koji je upozorio da će pad prihoda u izdavaštvu biti veći od efekta koje će donijeti smanjenje PDV-a. Napominjući kako je izdavačka industrija u posljednjih pet godina smanjila sve troškove koje mogu, osim troškova osoblja, Trupčević je rekao da su prihodi izdavačkih kuća u godini znali pasti i do 50 milijuna kuna te bi to, bez smanjenja PDV-a, dovelo do dodatnog otpuštanja novinara. "Vjerujem da je motiv vlade očuvanje zaposlenosti", kazao je.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙