BOSTON
Najmanje troje ljudi je poginulo a više od stotinu je ozlijeđeno u ponedjeljak u dvjema eksplozijama nedaleko od ciljne linije slavnog maratona u Bostonu, a premda zasad nema indicija o tome tko je odgovoran za eksplozije, Bijela kuća je objavila da će se napad tretirati kao "teroristički čin", prenose agencije. Riječ je o najtežem bombaškom napadu na američkom teritoriju otkad su nakon napada 11. rujna 2001. pojačane mjere sigurnosti. Američki predsjednik Barack Obama rekao je da još nije poznato tko je odgovoran za eksplozije u Bostonu, ali "pojedinci ili skupine koji su to izveli odgovarat će za svoja djela". "Ne znamo tko je to učinio i zašto, ali ne smijemo prerano zaključivati dok nemamo sve činjenice", rekao je Obama u obraćanju javnosti koje su izravno prenosile televizijske postaje. "Pojedinci ili skupine odgovorni za napade (u Bostonu) će odgovarati", izjavio je Obama i naglasio da će SAD sigurno pronaći počinitelja. Zasad nitko nije uhićen, a jedan je dužnosnik Bijele kuće rekao da tek treba biti utvrđeno jesu li odgovorni domaći ili strani napadači. Policija je objavila da je na području Bostona pronađeno još pet eksplozivnih naprava koje nisu detonirane.
CARACAS
Tisuće pristaša venezuelske oporbe izašle su u ponedjeljak navečer na ulice Caracasa prosvjedujući protiv vladine odluke da odbije zahtjev oporbe za ponovno prebrojavanje glasova nakon spornih nedjeljnih izbora na kojima je pobijedio Nicolas Maduro, javljaju svjetske agencije. Policija je suzavcem rastjerivala mlade prosvjednike koji su ih gađali kamenjem u elitnoj četvrti Caracasa pošto je predsjednički kandidat oporbe Henrique Capriles odbio priznati tijesnu pobjedu na izborima Nicolasa Madura kojega je Chavez za života izabrao za svog nasljednika, javlja Reuters. Capriles je pozvao na mirne prosvjede. "Ono što se dogodilo jučer je prijevara, laž. Oporba je pobijedila i oni to znaju", rekao je Briand Alvar, sudionik prosvjeda i sukoba s policijom. I Maduro (50), bivši vozač autobusa, pozvao je svoje pristaše na mirno okupljanje "diljem zemlje", javlja agencija France Presse. "Pozivam narod da se bori mirnim putem", rekao je ispred predsjedničke palače Miraflores ocijenivši Caprilesov zahtjev "buržoaskim hirom", dodaje agencija.
SEUL
Pjongjang je u utorak postavio Seulu ultimatum zaprijetivši mu napadom ako se Južna Koreja ne ispriča za svoje neprijateljsko ponašanje prema njegovu režimu, a Sjedinjene Države su rekle da su spremne pregovarati sa Sjeverom ako načini jedan korak prema njima. Upozorenje Pjongjanga uslijedilo je dan nakon odlaska američkog državnog tajnika Johna Kerryja iz istočne Azije gdje je boravio u četverodnevnoj turneji kako bi pružio potporu Južnoj Koreji i Japanu te pozvao Kinu da smiri susjeda. U ponedjeljak, na dan 101. obljetnice rođenja utemeljitelja Sjeverne Koreje i djeda sadašnjeg čelnika, četrdesetak prosvjednika u Seulu je palilo fotografije sjevernokorejskih čelnika: utemeljitelja Kim Il-sunga, njegova sina Kima Jong-ila - obojica su pokojni - i unuka Kima Jong-una. Ocijenivši te čine "strašnima" i "trostruko prokletima", vrhovno zapovjedništvo sjevernokorejske vojske upozorilo je u utorak da se "osveta može bez prethodnog upozorenja ostvariti u bilo kojem trenutku sve dok Seul ne prekine s kriminalnim činima koji vrijeđaju dostojanstvo vrhovnog zapovjedništva Sjeverne Koreje".
SEUL
Helikopter američke vojske koji je sudjelovao u vojnim vježbama u Južnoj Koreji srušio se u utorak blizu granice između dviju Koreja pri čemu nitko nije stradao, doznaje se od službenog izvora. Transportni helikopter CH-53 s trima članovima posade i 13 vojnika "imao je poteškoća u slijetanju" u okrugu Cheolwonu, uz granicu sa Sjevernom Korejom, rekao je američki vojni dužnosnik. U izgredu nitko nije ozlijeđen. Izgred se događa u prilikama pojačane napetosti na Korejskom poluotoku pošto su Ujedinjeni narodi uveli Sjevernoj Koreji treći paket sankcija zbog njezina trećeg nuklearnog pokusa 12. veljače.