U peticiji podsjećaju da je PDV na tiskovine već smanjen pred parlamentarne izbore 2007. ali da izdavači višak novca nisu uložiti u jačanje društvene uloge tiskanih glasila, poboljšanje profesionalnih i radnih standarda te u popravljanje materijalnoga položaja novinara.
"Informativni sadržaj sve je prije nego li informativan, a i sve ga je manje na račun žutila; novinari služe tek za popunjavanje praznina između oglasa, pri čemu jeftino i skandalozno najbolje prolazi", stoji u peticiji.
Podsjeća se i da je više od osamsto novinara na Zavodu za zapošljavanje, dok se redakcije popunjavaju "slobodnjacima" koji su obvezni raditi kao da su u radnome odnosu.
"Mediji nisu tek obična industrija: oni igraju ključnu ulogu u djelovanju demokracije jer točnim, cjelovitim i pravovremenim informiranjem omogućuju građanima donijeti obaviješteni izbor. Mediji također imaju i kulturnu i obrazovnu ulogu. Zbog te ih društvene uloge porezni obveznici i imaju pravo subvencionirati nižim PDV-om", navodi se u peticiji.
Potpisnici stoga predlažu da se smanjena stopa primjenjuje samo na onaj dio tiskovina koji je od javnoga interesa - informativni, kulturni i obrazovni - te da izdavači prijave koliko stranica ili koji postotak, u pojedinom broju otpada na takve sadržaje.
Traže i da se napravi sadržajna klasifikacija tiskovina prema kojoj bi se odredile one od javnog interesa te da se snižena stopa PDV-a primjenjuje na sve takve tiskovine, a ne samo na one dnevne.
Smatraju da bi čim prije trebalo donijeti redakcijske statute, izmijeniti članak 2. Zakona o medijima koji novinara definira kroz njegov radno - pravni status te istraži koliko će smanjenje PDV-a doista unaprijediti informativnu ulogu izdavačke industrije.
U interesu informiranja svojih građana vlada i ministarstva trebaju se obvezati da će nove odluke o subvencioniranju medija donositi strateški, a ne ad hoc, tvrde potpisnici peticije.