ZAGREB - Pave Špoljarić nađen je mrtav u svojoj kući u koju se naoružan zatvorio jučer poslijepodne, potvrdila je nešto prije 22 karlovačka policija. Načelnik Policijske postaje Slunj Nenad Katić izjavio je novinarima da je policija ušla u kuću u kojoj je zatekla mrtvog muškarca. Policija nije upotrijebila oružje i najverojatnije se radi o samoubojstvu, rekao je Katić. Potvrdio je također da je sestra neozlijeđena i zbrinuta. Kazao je da se sve okolnosti utvrđuju očevidom i za danas najavio konferenciju za novinare. Snage interventne policije su se povukle.
VUKOVAR - Na sastanku župana Vukovarsko-srijemske, Brodsko-posavske, Požeško-slavonske i Virovitičko-podravske te predstavnika Osječko-baranjske županije održanom sinoć u Vukovaru ocijenjeno je da središnja vlast djeluje bez prethodnih konzultacija s nižim strukturama vlasti te da je s tim u vezi neprihvatiljiva centralizacija zemlje. Vukovarsko-srijemski župan Božo Galić rekao je da su u tijeku izmjene zakonske regulative o regionalnom razvoju koje se međutim, kako tvrdi, obavljaju u tajnosti. Posebice se osvrnuo na rad ministra poljoprivrede Tihomira Jakovine ocjenivši ga nezadovoljavajućim. "Poljoprivreda je naša rak rana zahvaljujući razumijevanju i snazi ministra Jakovine koji nema snage niti u Vladi niti u stranci. Nama kao poljoprivrednom području izuzetno je bitno koliko je jak ministar poljoprivrede. Želimo mu pokazati koji je put razvoja poljoprivrede u Slavoniji ali se on od nas skriva i ne želi čuti riječi župana, gradonačelnika ili načelnika. Ako se usvoji zakon o poljoprivrednom zemljištima neće biti dobro", rekao je Galić. Također se osvrnuo i na odluku o sanaciji bolnica ocijenivši kako se pribojava da odluka o sanaciji neće značiti boljitak u zdravstvu, ako se ne promjene limit bolnica. Zaključeno je kako će razvojne agencije slavonskih županija međusobno dogovoriti i uskladiti listu razvojnih projekata po županijama do kraja ožujka, te će nadležnom ministarstvu uputiti zahtjev za službenim očitovanjem o novoj Odluci o karti regionalnih potpora kao i zahtjev za javnu raspravu o Zakonu o regionalnom razvoju i podzakonskim aktima.
ZAGREB - Izložba "100 x Francuska", na kojoj se kroz stotinu fotografija daje uvid u fotografsku umjetnost Francuske, a time i razvoj fotografskog medija od samih početaka do danas, otvorena je sinoć u Modernoj galeriji, čime je započeo tradicionalni Mjesec frankofonije. Izabrani između tisuća fotografija iz fundusa triju najznačajnijih svjetskih fotografskih zbirki, Francuske nacionalne knjižnice, Muzeja Orsay i Centra Georges Pompidou, te brojnih državnih i privatnih kolekcija, ti radovi predstavljaju sve važne točke tehnološkog i koncepcijskog razvoja fotografije i fotografske umjetnosti kroz povijest. Tu su, među ostalim, najstariji svjetlosni zapis Nicephorea Niepcea iz 1826., prikazi društevnih promjena, osoba, gradskih i seoskih vizura iz objektiva majstora poput Felixa Nadara, fotografski portreti Baudelairea i Lautreca, radovi slikara Degasa i Bonnarda, surealistički eksperimenti Mana Raya i Dore Maar, novinski prilozi Janine Niepce, Franka Horvata, Cartier-Bressona. Svaku fotografiju prati tekst o prikazanom događaju i autoru fotografije, donoseći tako i priču o povijesti Pariza, Francuske i Francuza. Uz fotografske velikane, izložba obuhvaća i rjeđe izlagane autore, kao i radove fotografa amatera i anonimaca.
ZAGREB - Predavanje „Hrvatska glagoljička kultura i njezine poveznice s Francuskom“ održao je jučer Darko Žubrinić u sklopu Mjeseca frankofonije u Mediathequei Francuskoga instituta u Zagrebu. Žubrinić je podsjetio kako je papa Inocent IV. godine 1248. dopustio uporabu glagoljaške liturgije, a 1252. dopustio je takvu povlasticu i benediktincima u Omišlju na Krku. Istaknuo je također kako je u Senju 1330. građena crkva francuskoga nacionalnog sveca svetoga Martina, a zapis o tom ostao je ubilježen na glagoljskoj ploči. Napomenuo je i kako je papina bula o glagoljici pisana u francuskom gradu Avignonu 1371. te da se sačuvala u glagoljičkom prijepisu. Žubrinić je podsjetio i na nekoliko glagoljskih knjiga i kodeksa koji se čuvaju u francuskim knjižnicama te dodao kako je najstariji datirani hrvatski glagoljski zbornik Borislavićev zbornik, koji se čuva kao Code slave 73 u pariškoj Bibliotheque Nationale. Napomenuo je kako toj hrvatskoj redakciji staroslavenskoga u Očenašu, umjesto riječi „carstvo“ i „hlib“ dolaze riječi „kraljevstvo“ i „kruh“. Žubrnić je istaknuo i ulogu istarskoga svećenika don Bože Milanovića na Pariškoj mirovnoj konferenciji 1946. i 1947. kad je prihvaćen francuski prijedlog razgraničenja između Italije i bivše SFRJ u Istri.
ZAGREB - U Zračnu luku Zagreb izvanredno je jučer u 18,10 sati sletio zrakoplov njemačke zrakoplovne tvrtke SunExpress jer je tijekom leta pozlilo putniku, njemačkom državljaninu, koji je ubrzo po slijetanju preminuo, doznaje se sinoć u zagrebačkoj Zračnoj luci. Zrakoplov je letio iz egipatskog ljetovališta Sharm el Sheikha u pravcu Duesseldorfa.