Unatoč tom trendu sveukupni broj karcinoma dojke u toj dobnoj skupini vrlo je mali, navodi se u istraživanju objavljenom u časopisu Journal of American Medical Association i tek će svaka 173. žena u dobi od 25 do 39 godina oboliti od raka dojke. No, prognoze su lošije za mlađe pacijentice.
Istraživanjem, koje je vodila Rebecca Johnson sa sveučilišta Washington u Seattleu, utvrđeno je da je od 1976. do 2009. godine broj metastazirajućih karcinoma dojke među mladim žena rastao oko dva posto godišnje.
"Smatramo da je vjerojatno da se radi o nečemu vanjskom - rizičnom faktoru vezanom uz način života ili o izloženosti toksičnim utjecajima okoliša, no ne znamo točno o čemu je riječ", kaže Johnson.
Znanstvenici kažu kako je moguće da unošenje previše hrane i sve manje fizičkih aktivnosti utječu na porast brojaa metastazirajućih karcinoma dojke u mlađim godinama, a ulogu bi moglo igrati i uzimanje hormonskih kontracepcijskih sredstava. Johnson kaže kako bi se morao istražiti primjerice i potencijalni učinak hormona u mesu ili plastičnih boca.
Istraživanjem je utvrđeno da je broj mladih žena s karcinomom dojke s metastazama porastao s jednog slučaja na 65 tisuća žena u 1976. na jedan slučaj na 34 tisuće žena u 2009. godini.
Veći porast zabilježen je u skupini hormonski ovisnih karcinoma dojke koji bolje reagiraju na liječenje i imaju dulje preživljavanje. Petogodišnje preživljavanje kod raka dojke s metastazama bilježi se kod manje od trećine žena.
Stručnjaci smatraju da otkriveni trend još uvijek ne opravdava promjene preporuka za sistematske mamografske preglede. Istraživanje je pokazalo i da je tijekom 30 godina porastao broj ranootkrivenih karcinoma dojke kod sredovječnih i starijih žena zbog raširenih sistematskih pregleda.