"Zasad još nema nijednog imena", rekao je nakon sastanka s Marzukijem utjecajni predsjednik Enade Rašid Ganuši, koji bi trebao odrediti kandidata budući da ta stranka ima najviše parlamentarnih zastupnika, izrazivši očekivanje da će se nova vlada uspostaviti do kraja tjedna.
"Potrebna nam je koalicijska vlada u kojoj će sudjelovati predstavnici nekoliko političkih stranaka i tehnokrati", rekao je Ganuši poslije sastanka, kako prenosi Reuters. "Moramo što prije postići dogovor. Očekujem objavu nove vlade ovaj tjedan", dodao je.
"Sutra ćemo riješiti pitanje kandidata za predsjednika vlade", rekao je ministar zdravstva i član Enade Abdelatif Meki, koji se također spominje kao mogući kandidat za premijera.
Iako se tuniskim tiskom provlači nekoliko imena mogućih kandidata, AFP navodi kako uopće nije nemoguć povratak Džebalija na čelo vlade. Ganuši je priznao da "pregovara s Džebalijem" kako bi on prihvatio voditi buduću vladu unatoč jučerašnjoj ostavci zbog neuspjeha njegove inicijative da formira tehnokratsku vladu.
Tu je inicijativu srušila sama njegova stranka Enada, ustrajući na pravu da zbog najviše parlamentarnih zastupnika određuje vladu.
Činjenica je da je Džebali, koji je drugi najviši dužnosnik Enade, dobio mnogo pohvala iz redova svjetovne oporbe, socijalnih partnera i velikog dijela civilnog društva za upravljanje najvećom političkom krizom koja potresa Tunis od revolucije prije dvije godine, koju je potaknulo ubojstvo antiislamističkog kandidata Šokrija Belaida prije dva tjedna.
Vođe dviju oporbenih svjetovnih stranaka izrazili su nakon sastanka s predsjednikom države sklonost uspostavi vlade koja bi se sastojala od političara i tehnokrata, a koju bi vodio Džebali.
Vođa stranke Al Masar Samir Betajeb rekao je da "ima povjerenja u Džebalija zbog njegove uloge u događajima nakon Belaidovog ubojstva", dok je predsjednik republikanske stranke Ahmed Nedžib Šebi podršku Džebaliju objasnio tiime što je "iskazao vjerodostojnost".
Tunis je započeo prijelaz prema demokraciji nakon mirnog svrgavanja režima predsjednika Zin El Abidina Ben Alija z siječnju 2011., izborima za Nacionalnu ustavnu skupštinu, zaduženu za pisanje novog Ustava i postizanjem dogovora po kojem je umjerena stranka Enada pristala dijeliti vlast sa svojim svjetovnim političkim protivnicima.
No brojne razmirice odgodile su donošenje novog Ustava, a porast nezaposlenosti i siromaštva u zemlji koja ovisi o Turizmu zbunila je mnoge Tunižane i dovela do čestih nemira, a stanju neće pomoći ni činjenica da je zbog stanja u zemlji i političkih napetosti bonitetna agencija Standard and Poor's u utorak snizila dugoročni rejting Tunisu s BB na BB-, s negativnom prognozom.
Džebali je u utorak navečer, objavljujući ostavku, rekao da se "neće priključiti ijednoj inicijativi koja ne bi odredila datum idućih izbora", a bez novog ustava ne mogu se odrediti ni termini budućih izbora. Također uživa poštovanje političara sa Zapada, među kojima mu je Visoka predstavnica EU za vanjsku politiku Catherine Ashton odala priznanje za "snažno državništvo", a njemački ministar vanjskih poslova Guido Westerwelle mu nakon ostavke izrazio svoje "poštovanje".