Euro je tako oslabio 0,04 posto prema dolaru, na 1,3345 dolara. Drži se međutim i dalje iznad najniže razine u posljednja tri tjedna od 1,3306 dolara, na koju se spustio u petak.
Jedinstvena europska valuta oslabila je 0,6 posto prema jenu, na 124,69 jena.
I dolar je oslabio prema jenu, za 0,5 posto, na 93,52 jena. Drži se tako ispod 94,22 jena, koliko je dosegnuo u ponedjeljak.
U fokusu ulagača su izbori u Italiji koji se održavaju 24. i 25. veljače. Euro se našao pod pritiskom prodaja jer postoji bojazan da bi nakon izbora tamošnji parlament mogao biti rascjepkan, čime bi provedba reformi u posrnulom trećem po veličini gospodarstvu eurozone bila dovedena u pitanje.
Euru i dalje uteg predstavljaju slabi gospodarski pokazatelji, koji su nedavno pokazali da je recesija u 17-članoj eurozoni dublja nego što se mislilo.
"Ulagači su neskloni većim kupovinama eura pred talijanske izbore koji imaju dalekosežne posljedice širom Europe. Ako izbori iznjedre slabu i nekonzistentnu koaliciju, bilo bi to negativno za tečaj eura prema dolaru", kazao je valutni strateg u banci BBVA Peter Frank.
Kratkoročni poticaj euru ranije je pružio podatak instituta ZEW koji ukazuje na znatno poboljšanje očekivanja institucionalnih ulagača u Njemačkoj u veljači, iako je razočarala njihova ocjena trenutnog stanja u gospodarstva, koja je ostala gotovo nepromijenjena u odnosu na mjesec ranije.
"Euro nije uspio održati uzlazni trend nakon podataka ZEW-a zato što je razočarao podindeks koji se odnosi na ocjenu aktualnog stanja u gospodarstvu. A ako se aktualno stanje pogoršava, onda poboljšana očekivanja ulagača nisu dovoljno dobar razlog za jačanje tečaja eura prema dolaru", kazao je Frank.